Terve!
Nyt tule yllättäen auton vaihto eteen ja olen hieman kattellut tollasta 90 Gt Vectraa. Koska en opeleista tiedä käytännössä mitään niin vastaanotan erittäin halukkaasti infoa ooppeleiden vahvuuksista ja heikkouksista.
-Onko esim. jotain tyypillistä kohtaa mistä kori mätänee?
-Mitä hommia kannattaa tarkistaa ajettaessa?
-Onko esim. kylmä/lämminkäynnistyksen yhteydessä jotain mikä paljastais "tyyppivikoja"
-jne...
Eli kaikki vinkit tervetulleita!!
Kiitti etukäteen!!
-Opeliksi haluava (-ko??)
Nyt tule yllättäen auton vaihto eteen ja olen hieman kattellut tollasta 90 Gt Vectraa. Koska en opeleista tiedä käytännössä mitään niin vastaanotan erittäin halukkaasti infoa ooppeleiden vahvuuksista ja heikkouksista.
-Onko esim. jotain tyypillistä kohtaa mistä kori mätänee?
-Mitä hommia kannattaa tarkistaa ajettaessa?
-Onko esim. kylmä/lämminkäynnistyksen yhteydessä jotain mikä paljastais "tyyppivikoja"
-jne...
Eli kaikki vinkit tervetulleita!!
Kiitti etukäteen!!
-Opeliksi haluava (-ko??)
Vastaukset 4
Vanhimmat
... tänään koeajettu yksi gt Vectra vm 90 (8v). Hieman raporttia:
Mittarissa oli 284000. Kärry kulki ihan nätisti ja muutenkin oli ryhdikäs olemukseltaan. Lohkosta näytti vuotavan öljyä (siis siitä kiinnitysruuvien kohdalta) ja muuallakin (ilm. vaihteistoöljyn mittatikun läheisyydessä) oli jotain vuotoa havaittavissa. Takaluukun alareuna oli joskus fiksattu heikosti --> ruoste tullee uudestaan läpi lähitulevaisuudessa. Kuskin puoleisen takamatkustajan kohdalta oli pohjaa ilmeisesti lähiaikoina hitsattu. Lämmöt nousi sinne 95:n tienoille ja sitten lähti hyrrä pörisemään ja lämmöt tippuivat. Putki tuntui hieman vuotavan ja ainakaan sähköpeilit eivät toimineet.
Tässä pikainen raportti tästä vehkeestä. Voisko joku ooppelit tunteva antaa jotain arviota onko nämä viat miten pahoja/yleisiä?
Kiitti paljon jos joku edes viittii vähän valoittaa ooppeleiden saloja!!!
Niin ja ton hp. on 2500-3000 haarukassa... mahtaako olla sen arvoinen?!?
Opelihan kyllä ruostuu sehän on kyllä selvä. Itsellä oli joskus -91 ja olennaisimmat ruostekohdat oli helmapeltien päät takapyörien kulmilta.. lahoaa tosi hyvin. Lokasuojan kaaret.Tuulilasin yläreunasta alkaa ruostumaan(tyyppivika?). Koneessa ei kyllä ollut paljon mitään vikaa..tietysti jotain pientä Öljyvuotoa mutta niinkait kaikki tihkuttaa vähän. Ainapa se on tuo ruostelahojen korjaaminen kallista..loputon kierre. Kannattaa käyttää aikaa etsimiseen jos se vaikka se helmi sieltä löytyisi! Onnea etsintään!
Helmat ja takakaaret on herkkiä ruostumaan, jos ei ole huolehdittu, tarkista! Tietenkin jakohihnan vaihto ja vesipumpun kunto kantsii tarkistaa.
Kerrompa omastani.
GT vectra vm90 2.0 8v
Ajettu noin 240tkm
Saanut kenkää itselläni ja aiemmalla omistajalla.
Ruostetta
-takajalkatilan saumassa (kaikissa a vectroissa)
-etupyörien koteloiden takareunassa.
-apukuskin penkin alla reikä (ilm kiven iskemä)
-tuulilasin etu ja takareunat
Kuljettajan oven sarana naksui, korjaantui saratapeilla.
Vaihdevivusto sirisee.
Ilmamassa mittari kulunut puhki ihan hiljattain.
Pa- pumppu alkanut pitämään epäilyttävän voimakasta ääntä.
Talvella tyhjäkäynti aaltoilee kylmänä.
Puhallin ei aina heti lähde pyörimään II nopeudella.
Kaikesta tästä huolimatta joudun/saan ajaa kyseisellä yksilöllä vielä pitkään. Aina on perille vienyt.
Jos jollain on vinkkejä korjauksii tai haluaa kysyä niin vapaasti vaan.