Ihan oikea taitopeli

RoseCat

Petankki on (aikuisten oikeesti) taitopeli ja myös hyvä seurapeli, kun voittamista ei ota niin vakavasti.
Ainut fiksu tänne kirjoittanut oli Petankisti, joka valotti lajin nimen historiaa. Lajin historia ei muita tunnu kiinnostavan, mutta petanque.fi sivuilta siitäkin kerrotaan. Enemmän heittelystä on Tuomon petankkikoulu -sivuilla: www.lintulaakso.net/petankki/petankkikoulu.php

Laji on siitä kiitollinen harrastus, että aloittelijakin onnistuu usein, mutta tylsää ei se missään nimessä ole vaikka ei hurjia käänteitä pelikentillä näekään.

Itse olen heitellyt vuoden verran, mitä nyt talvi oli taukoa kun ei sisähallia meillä ole. Paremmilta pelaajilta olen saanut paljon hyviä ja vähemmän hyviä neuvoja. Omanlainen huumorikin on rikkautta.

Tervetuloa lässyttäjät ja suunpieksijät kentälle, kuulia saa lainaksi niin katostaan kellä on "munaa"...

Niin ja tervetuloa oikeasti mukaan, tylsää ei tottavie ole, kunhan ei ite mokaile kovin tiuhaan heittelemällä huteja ;D

3

2493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zhanna

      Huomasin sun viestin tuolta toiselta palstaltakin. Itse olen muutaman vuoden pelannut.
      On mukava kuulla muistakin aloittelevista naispelaajista ,ainakin meillä porukka on mies painotteista. Oletko miten innokas kisailemaan!

      • RoseCat

        Aloitin vasta vuosi sitten ja ainoa nainen yhä porukassa. Vielä nuo miehet on olleet kohteliaita vaikka vähän huteja on tullutkin.
        En ole innostunut juuri kisailemaan, ennen kun kehityn vielä. Puulaakikisat olivat viime syksynä, silloin meni hyvin, kun sain seuran toka parhaan pelaajan pariksi duppeliin, marraskuussa vierailimme Varkaudessa, siinä miun kisakokemukset, armoton jännittäjä kyllä olen, harjoitellessa ammuntakin onnistuu, mutta eipä osu kun on peli päällä...

        Opastusta olen saanut ja meni koko tyyli uusiksi, no, vielä vähän kankeaa, tämä kesä tää harjoitellessa, sitten ensi kesänä kuulemma lisää mausteita, nii taivas rajana ;D oiskohan olt kehuja ? No, vaihtelevasti heitellen, vielä harjoitellen.

        Missä päin sie heittelet? Mie Joensuussa.


      • petanque-enthusiast

        Ole kovin kilpailuhenkinen, vaan pelaan yleensä (tai no, oikeastaan aina) yksin. Yksin pelaamisessa on se hyvä puoli, ettei tarvitse satsata rahojaan kalliisiin palloihin, vaan peliä voi pelata ihan omissa ajatuksissaan esim. kahvitauolla tai ennen nukkumaanmenoa. Säästyneillä rahoilla voi ostaa vaikka shakkilaudan. Petankissa itseään vastaan pelaaminen onnistuu helposti, kunhan vuorotellen asettaa itsensä vastustajan rooliin, kuten esim. yksin shakkia pelatessa. En tosin pelaa shakkia, koska shakkilaudat ovat kalliita. Kun ei tarvitse ostaa shakkilautaa, voi satsata säästyneet rahansa esim. petankkipalloihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe