Tapetin lakkaaminen?

PKK

Löysimme ihanaa kuitutapettia, jota haluaisimme laittaa keittiön välitilaan sekä vastakkaiselle seinälle. Se on kevyen pesun kestävää (kaksi aaltoa), mutta olen joskus muinoin nähnyt jossain ohjelmassa, että tapettia on lakattu (!?)

Pitääkö paikkansa eli voinko levittää tai spreijata lakkaa tapetin päälle saadakseni kestävämmän pinnan?

4

4001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkkkkkkkkkk

      ... samalla tekniikalla on jo aikoja tehty kaappien oviin päällysteitä samoin tarjottimiin, työtasoihin ( ei siinä kovin kestävä ) jne.

      Tapetin tilalla voi käyttää myös kangasta ( ei ihan retaletta kuitenkaan, tukeva puuvilla on hyvää)

    • 333

      mutta kannattaa välttää vesiohenteisia lakkoja etteivät ne irroita turhaan tapettia seinästä. Kupru ei enää välttämättä kuivuessaan tasoitu lakan takia. Eli liuotinohenteinen on parempi.

    • jmp35

      Muista tuuletus,olisko kannuruisku parempi, jos on useampia neliöitä?

    • Bendie

      Kysyin samaa kahdestakin rautakaupasta ja siellä ei oltu kuultukaan kokemuksia moisesta. Ihme tupeloita...

      Jos lakkaaminen huolettaa (muuttuuko sävy tms.) voisi harkita laittaa karkaistu lasi päälle. Siihen pitää vaan valmiiksi laittaa pistorasian yms. reiät karkaisuvaiheessa, mutta niiden paikkojahan on helppo siirtää jos välitila tulee muutenkin remonttiin. Siis siinä tapauksessa jotta eivät just osuisikaan kohdalleen tai että pitäisi saada lisää pistorasioita, mikä lienee vanhojen talojen ongelma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      984
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe