Eli tilanne on tämä: sain serkultani hienon tummaa puuta olevan arkun, tämä ei kuitenkaan täysin sovi asuntoni sisustukseen, joten haluaisin maalata tämän arkun valkoiseksi.
Perusteellinen hiominen ja maalaus? Mitä maalia olisi hyvä käyttää.
*tietämätön*
puinen arkku
1
1301
Vastaukset
- oiei..
Jos arkku ei ole vanha, niin maalia pintaan vaan, jos se on pakko säilyttää eikä joku vaalea liina sen päällä kelpaa?
Tumma puu kertoo paljon, eli ei mitään. Onko puuta käsitelty millään ja jos on, millä? Ilmeisesti ei maalattu kuitenkaan? Eli jos ei ole maalattu/lakattu, niin kevyt hionta ennen pohjamaalia. Jos taas on maalattu, niin kaikki maali pois. Jos lakattu (tai maalattu ja lakattu), niin kaikki lakka ja maali pois ja sitten pohjamaali.
Maaliksi käy vaikkapa Empire, Miranol, Futura jne- ensimmäinen maalaus n. 10% tärpätillä ohennettuna, seuraava(t) ohentamattomalla. Maaliksi siis jokin tärpättiohenteinen kalustemaali.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 805304
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai734697Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1314650Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3642057- 941680
- 981595
- 2571496
- 3491197
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.571012- 2001001