Carina E 4a-FE diagnsotiikka antaa vikakoodin 21 (oxygen sensor). Missä vika kun happiantturi vaihdettiin vuosi sitten koska on ollut ongelmia pakokaasutestissä aiempina vuosina, eikä meinannut mennä enää läpi edes 15min lämmittelyllä. Antoi myös viime vuonna saman koodin. Tuskin se anturi on taas rikki? Kulkee ihan hyvin niinkuin aina ennenkin ja kulutus kesäkelissä 6-6.5l/100km ollut aina. Voisiko vika olla jossain muualla kuin happianturissa?
Katsastus lähestyy, pitäis varmaan käyttää taas pakokaasutestissä ennen katsastusta...
Kaverin Carinassa antaa vikakoodia 25(Air/Fuel Mixture too lean). Mistäs tässä tapauksessa kannattais vikaa etsiä?
Carina vikakoodit
8
6340
Vastaukset 8
- xxx2
Jos kyse on farkusta eli laihaseosmallista, niin onko tämä asia tuttu:
http://www.motonet.fi/phpBB2/viewtopic.php?t=8206
Minulla konttori hylkäsi päästöjen takia auton, mutta onneksi pikahuollossa tiesivät tuon poikkeusluvan ja leima irtosi. - vasurimies
Ei vuosiin ole ollut kuin yksityisiä konttoreita. Maksamme nyt itsemme kipeiksi kun ala on avattu kilpailulle joka ei toimi.
- yksityisiä nuo konttorit
mutta todettakoon nyt tuon linkin aiheen kirjottajana ettei mun karina anna vikakoodia lambdasta vaikka korkeet HC:t onkin tyhjäkäynnillä.
Ethän oo ostanu tarvike lambaadaa siihen tojotaas? Ne kuuleman mukaan harvoin kestää tojotassa puolta vuotta kauempaa... Ei tosin oo tästä omakohtasia kokemuksia ja kuulopuheitten perusteella vain totesin tämän kestävyysongelman. - anturi
yksityisiä nuo konttorit kirjoitti:
mutta todettakoon nyt tuon linkin aiheen kirjottajana ettei mun karina anna vikakoodia lambdasta vaikka korkeet HC:t onkin tyhjäkäynnillä.
Ethän oo ostanu tarvike lambaadaa siihen tojotaas? Ne kuuleman mukaan harvoin kestää tojotassa puolta vuotta kauempaa... Ei tosin oo tästä omakohtasia kokemuksia ja kuulopuheitten perusteella vain totesin tämän kestävyysongelman.joo,motonetin happianturi kesti kuukauden hinta 50eur.alkuperänen kestänyt jo vuoden 179eur.testaus makso tojotalla 20eur.se on sen arvailun hinta
- caaarin
Viime katsastuksessa pomppas.Vaihdoin turhaan katalysaatorin.Vika löytyi huohotinputken venttiilistä,joka oli aina auki.Uusi osa merkkiliikkeestä 19 ekua ja taas pelaa.
- Anonyymi
Hei! Minun carina näyttää vikakoodin lukua 31 ja tiedän että googlessa sanotaan että vika on imusarjan painetunnistemessa MAP katsoin sen mutta ei siinä mitään vikaa näyttänyt olevan. Akkukaan ei lataudu ajaessa eikä auto muutenkaan käynnisty. Joten jos joku oikeasti tietää mikä on vikana olisin hyvin kiitollinen siitä, koska carina on minulle hyvin tärkeä ja rakas auto lapsuudestani. Viime vuonna helmikuussa se toimi vielä ihan hyvin, mutta seuraavana aamuna kun olin lähdössä ajamaan se ei enää käynnistynytkään😪. Nyt se on vuoden seisonut mökin pihassa. Kyllä sitä on koitettu käynnistää ja se yrittää mutta ei vain käynnisty
- Anonyymi
Uusi akku ja laturi kaupasta cärinään.
- Anonyymi
Ei ole vaikutusta hommattiin uusi akku ja laturi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591260
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571198Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331132- 1011014
Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71010- 49827
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5815Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27771Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it196708- 71679