tyhmä kysymys kameralaukusta

eli mikä olisi paras asento järkkärille olla laukussa? objektiivi pohjaa vasten vai kyljellään? katselin verkkokaupasta perusmalleja ja näin kumpaakin vaihtoehtoa. saa suositella jotain mallia esim. nikon d40 -kameralle...
5556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Asiaa tuskin on tutkittu, mutta yleensä tavarat kannattaa laittaa siten, eten painopiste on mahdollisimman matalalla, jos ajattelee tavaroihin kohdistuvaa rasitusta. Käytännössä asialla ei ole paljoakaan merkitystä.

Laukun muodosta johtuen monesti parasta on laittaa kamera pystyasentoon, sillä kuvaajalle tärkeätä on saada kamera tarvittaessa nopeasti esille.

Mukavan kuljettamisen kannalta paras ratkaisu on suuremmissa objetiiveissa reppu. Turvallisin (ja inhottavin kantaa) on metallinen laukku.

Henkilökohtaisesti pitäisin parhaana ratkaisuna assaria, joka kantaa metallikaukkua, josta kamat saa esille nopeasti.

Kamerarepuista hankin aikanani Tamracin Expedition 5 ja Olympus E-3: ostajille lahjoitettiin reppu. Molemmat ovat käyttökelpoisia (jos menemme yhdessä kuvaamaan, otamme usein reput käyttöön). Eniten olen käyttänyt Vivancon halpaa laukkua, mutta siihen ei sovi E-3 35-100, jolloin käytän ikivanhaa lahjaksi saatua Haman laukkua. Pyöräilyä varten hankin Tamracin Velocity 9X laukun, mutta se vaikeuttaa hengittämistä, jos lastia on yli kolme kiloa. Loistava laukku pyöräilessä on Rixen Kaulin Klicfix, joka napsautetaan pyörän ohjaustankoon kiinni, mutta laukkuni on liian pieni nykyiselle kalustolle enkä ole isompaa nähnyt. Vähän aikaa sitten ostin Stockmannilta suuren Giotton laukun, joka ei sovi vartaloni mittasuhteisiin. Kaapista löytyy muutama muukin laukku eli parasta laukkua ei ole olemassakaan, sillä se riippu sinun ruumiinrakenteestasi, kameran ja linssien koosta, käyttötarkoituksesta ja ennenkaikkea tottumuksistasi. Kaikilla muilla laukuilla kuin metallisella laukulla (joka on nyt suodattimien varastona) olen oikeasti kuljettanut kameraa ja valokuvaustarvikkeita.

Kalliilla objektiivilla on yleensä oma laukku :-)

Äänestä

Olen mielistynyt repun lisäksi Lowepron Foto Runner laukkuun. Laukussa on sekä olkahihna että vyö. Sitä on helppo kuljettaa kävellessä, pyöräillessä ja ehkä juostessakin koska se ei hölsky vyön kiinni ollessa. Se on myös riittävän kookas jotta sinne mahtuu kohtuullinen objektiivikin.

Olen käyttänyt sitä D200 18-200VR sekä D200 105VR yhdistelmillä silloin kun en ole viitsinyt reppua ottaa mukaan. Se vika siinä on, ettei toista objektiivia saa mukaan samaan laukkuun. D40 on pienempi runko joten se mahtunee myös vallan mainiosti. Tässä laukussa kamera matkustaa kyljellään maaten.

http://products.lowepro.com/product/Photo-Runner,1991,7.htm

tuolta löydät kuvauksen laukusta.

Äänestä

" eli mikä olisi paras asento järkkärille olla laukussa? objektiivi pohjaa vasten vai kyljellään? katselin verkkokaupasta perusmalleja ja näin kumpaakin vaihtoehtoa. saa suositella jotain mallia esim. nikon d40 -kameralle..."

En ainakaan laittaisi objektiiviä pohjaa vasten.
Tällöin rungon massa on objektiivin päällä.
Objekttiivistä ei tarvitse irrota kun etuelementin suojatulppa ja tuho on valmis narmuuntuneen etulinssin muodossa.

Mulla on yleensä runko takaseinä(se missä se näyttöruutu) pohjaa vasten siten että objektiivi törröttää ylöspäin.
Toisinaan myös(kun lyhyt lasi kiinni) siten että kamera pohja laukun pohjaa vasten, eli samassa asennossa kun jos laskisin sen pöydälle suoraan kuvausotteesta.

Äänestä
  • Minulla on pystylaukku, jossa on kolme "putkea", joista keskimmäiseen kameran voi laittaa objektiivi alaspäin siten, että se ei koske laukun pohjaa vaikka vastavalosuoja on paikallaan. Tämä ratkaisu on hyvä, jos kamera pitää saada nopeasti esille ja linssi on kohtuukokoinen. Oletin kysyjän tarkoittaneen tällaista laukkua.

    Äänestä

Enpä tiedä, onko joku asento toista parempi. Itse pidän kameraa kyljellään. Objektiivin alla on pehmustettu muotopala, jolloin laukun pohja myötäilee kameran muotoa tukien sitä sekä rungosta, että objektiivista. Hyvänä puolena tässä asennossa on se, että rungon kahva osoittaa tällöin ylöspäin, joten kameran saa helposti pois laukusta sekä takaisin laukkuun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


umpi kirjoitti:

eli mikä olisi paras asento järkkärille olla laukussa? objektiivi pohjaa vasten vai kyljellään? katselin verkkokaupasta perusmalleja ja näin kumpaakin vaihtoehtoa. saa suositella jotain mallia esim. nikon d40 -kameralle...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu