Yläpuomi vuotaa

Minikaivurin yläpuomi vuotaa. Tippoja tulee vielä seuraavanakin päivänä vaikka konetta ei käyttäisikään. Puomi tulee öljyiseksi ja joutuu päivittäin putsaamaan. Onko isokin homma korjata? Pärjääkö pelkällä tiivisteen vaihdolla, vai tuleeko isompi remppa. Entä, kuka tällaisia korjaushommia tekee pääkaupunkiseudulla? Kiitollinen vastauksista.
61448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ainakin Kelatiellä on nyt uusi hydrauliikkakorjaamo. Avaavat ensiviikolla. Tarkista ensin vuotopaikka, onko letku vai sylinteri. Mulla huihaissa oli sylinteriputkessa reikä joka paikkautui hitsaamalla. Jos sylinteri vuotaa, eikun irti ja pajalle. Tod näk tiivisteillä menee jos ei männän varsi ole vääntynyt.

Äänestä
  • osoite on siis kelatie 24 1450 Vantaa. On muuteten tuusulan puolella.

    Äänestä

  • osoite on siis kelatie 24 01450 Vantaa. On muuteten tuusulan puolella. P...le ei toi oikein kirjoitus tunnu sujuvan.

    Äänestä

jos sulla on huolloista ja vähän hydraulikasta kokemusta niin toi on piis of kake!
kaiva koneen sarjanumero esiin ja tilaa sen kanssa alkuperäiset osat, 100€ tiivistesarjasta on vielä kohtuuden rajoissa. näin varmistuu sopivuus, jos kone on joku hämärä uitettu harakiri, otan osaa! sillon otat malli mukaan ja menet tiivistekeskukseen.

1. aseta kone niin että kauha on lähellää konetta ja sylinteri mahdollisimman ulos.

2. avaa ensin sylinterinpäässä olevan "mutterin", siinä on ylensä lovet mihin sopii siihen tehty avain, tai käytä toimivaksi todettua luolamies metodia ja hakkaa taltalla ja vasaralla auki.

3. ota talteen sylinteristä valuva öljy. älä laita koneeseen takas silti, saattaa olla tiivisteitä joukos.

4. irrota sylinterinvarsi kaivuuvarresta, vedä varsi mäntineen pihalle. tulppaa sylinteri ettei sinne mee paskaa.

5. aseta varsi takaisin tapin kanssa, mutta älä silti työnnä sylinteriin. käännä vaikka männänvarsi väärään suuntaan.

6. irroita suuri mutteri varren päästä, saattaa olla ruuvvilukitteellaa ja aika lujassa!

7. katso huolellisesti miten tavarat ovat paikoillaan, jos oot epävarma, piirrä kuva ja merkkaa paperille!

8. nyppää vanhat tiivisteet pois ja asenna uudet tilalle! varo ettet hajota stefaa kun työnnät holkin stefoineen varrenpäälle.

9. kasaa saman kaavan mukaan, muista laittaa kovaa ruuvvilukitetta mutteriin! saattaa muuten irrota, varsinkin jos on vasarakäytös.

noin se menee, lyhyesti kerrottuna. aikaa saat menemään noin 1-2 tuntia korkeintaan, tai no joo...

Äänestä

En nyt halua vittuilla, mutta jos jollain on oma kone ja kyselee tuommosia, niin kannattaskohan ehkä perehtyä asiaan vähän tarkemmin?.. Tai no tekemällähän sitä oppii...

Äänestä
  • se on kyllä totta niinku sanot! mutta oppiminen on ylensä kallista...
    jos kone on rahantekomielessä niin ehkä silti on syytä viedä se korjaamolle, korjaus hoituu nopeemmin ja kone pääsee nopeesti takaisin hommiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HiTaTzi kirjoitti:

Minikaivurin yläpuomi vuotaa. Tippoja tulee vielä seuraavanakin päivänä vaikka konetta ei käyttäisikään. Puomi tulee öljyiseksi ja joutuu päivittäin putsaamaan. Onko isokin homma korjata? Pärjääkö pelkällä tiivisteen vaihdolla, vai tuleeko isompi remppa. Entä, kuka tällaisia korjaushommia tekee pääkaupunkiseudulla? Kiitollinen vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu