tarkempia, kun minä. Ostin Merekeskuksen alakerrasta puolesta välistä käytävää kulmamyymälästä pussin manteleita ja aprikooseja. Myyjä oli laittavinaan kummatkin pakkaukset samaan pussiin. En katsonut tarkemmin ennenkuin vasta kotona. Muovipussissa oli vain aprikoosit.
Matkatoverit ostivat kukkia poikkikadulta. Myyjä meni pakkaamaan kukat takahuoneeseen. Kotona huomasivat yllätyksen. Paketissa oli pelkkää paperia.
"Taitavia kauppamiehiä nämä venäläiset"
Minua jymäytettiin
14
6412
Vastaukset
- ei koskaan
ruokakaupoista saa nuokin tarvikkeet. Ihmetteln Virukadun kukkamyyjiä. Olen kymmeniä kertoja rahdannut kukat sieltä, tuoreina ja säilyvinä kotiin. SadaMarketissakin tarkkana.
- ja käyn joka toinen viikko
hoidoissa. Kaupoissa ei kertaakaan jymäytetty.Ihan suosikkikaupat,torimyyjät, apteekit ja hoitolat olen hankkinut.Se on supliikki joka pelaa. Parin tunnin kauppareissu pohojosessa ei ole ko poronkusema.
- Pravda
Ei voi pitää paikkaansa !
Maine menee todella helposti mutta vaikeaa
ahnkkia takaisin ! - kauan sen
Merekeskuksen kauppiaat ja myyjät toimivat nykyisin menetelmin kuin suomalaisissa hölmöjä riittää.
Itse olen ostanut ainoastaan Merekeskuksen apteekista - muut liikkeet eivät ole luottamustani herättänyt. Nyt en ole aikoihin siellä edes käynyt.- Jymäytetty
hevillä mene. Toiset on kohteet meillä, mutta kun mieheni täytti vuosia ja ei voitu olla montaa päivää pois, niin päätettiin lähteä etelään, eli Viroon.
Nolo muisto jäi venäläisistä kauppiaista, mutta onhan meillä Suomalaisilla muitakin noloja muistoja sieltäpäin, eipä silti. - sitä varta vasten
Jymäytetty kirjoitti:
hevillä mene. Toiset on kohteet meillä, mutta kun mieheni täytti vuosia ja ei voitu olla montaa päivää pois, niin päätettiin lähteä etelään, eli Viroon.
Nolo muisto jäi venäläisistä kauppiaista, mutta onhan meillä Suomalaisilla muitakin noloja muistoja sieltäpäin, eipä silti.työntyä huijareiden asiakkaiksi?
Oikeita asiallisesti palvelevia liikkeitä sieltä löytyy vaikka kuinka paljon, mutta joidenkin kun pitää etsiä sitä kaikkein halvinta - sitten saakin roskaa ja tulee huijatuksi!
- mutta, mutta...
Minusta Tallinna on äärimmäisen vastenmielinen paikka, jonne en lähde edes maksusta. Palvelu on täysin persiistä, varkaita ja huijareita on nurkat ja kaupat pullollaan, laivoilla surkea ruoka, surkea palvelu. Maksan kiljuen vkl-matkan jonnekin muualle, mutta en esim. Tallink-Siljan laivalla Stockikseen. Saatte arvata miksi.
- mutta, mutta...
Minusta sinä vaikutat äärimmäisen vastenmieliseltä ja negatiiviselta ihmiseltä enkä halua nähdä sinua samassa paikassa edes maksusta.
- kauppiasrosvot
mutta, mutta... kirjoitti:
Minusta sinä vaikutat äärimmäisen vastenmieliseltä ja negatiiviselta ihmiseltä enkä halua nähdä sinua samassa paikassa edes maksusta.
Jos jostain valitat niin kohta on koko akkalauma kimpussa etkä saa suunvuoroa,siinä jäät kyllä kakkoseksi,parempi ohittaa koko "kauppakeskus".
- kuitenkin
sinä yleistät muutaman tapauksen pohjalta.
Itse en ole tuollaisiin törmännyt ollenkaan. Ehkäpä sinä vedät huijareita ja rosvoja puoleesi. - Mir & Svoboda
kuitenkin kirjoitti:
sinä yleistät muutaman tapauksen pohjalta.
Itse en ole tuollaisiin törmännyt ollenkaan. Ehkäpä sinä vedät huijareita ja rosvoja puoleesi.Oletko helposti juijattavan näköinen ?
Mitä kieliä puhut myyjien kanssa ? - en ainakaan...
Mir & Svoboda kirjoitti:
Oletko helposti juijattavan näköinen ?
Mitä kieliä puhut myyjien kanssa ?rakkauden kieltä.....
- pask.......aaaaa
kuitenkin kirjoitti:
sinä yleistät muutaman tapauksen pohjalta.
Itse en ole tuollaisiin törmännyt ollenkaan. Ehkäpä sinä vedät huijareita ja rosvoja puoleesi.Merekeskuksesta ostettu:
Hieno, kauko-ohjattava auto. -Oli pettymys lapselle. Toisin kuin ohjeet antavat ymmärtää, auto töin tuskin liikahtaa, mönkii hieman eteenpäin kauhealla äänellä varustettuna.
Se siitä lahjasta. - en ummarra
Mir & Svoboda kirjoitti:
Oletko helposti juijattavan näköinen ?
Mitä kieliä puhut myyjien kanssa ?Olen käynyt ja kukaan ei puhunut mulle suomea siellä !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831479Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671275Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2281246Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2041246Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121059Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041019Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134953Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65933- 83849
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123818