DVD:n katselu rikollista

http://sektori.com/uutiset/8283/dvd-elokuvien

Johtuukohan Vanhasen (sen Vanhasen joka ei osaa hoitaa edes omia perheasioitaan) taannoisesta USA:n vierailusta jolloin se otus alkoi myymään Suomea microsoftille.
211549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

eiköhän pää syy ole se LEX KARPELA ja sen johdannaiset...

:)

Äänestä

Joko Suomessakin saa ostettua oikeuden päätöksen kuin jossain kehitysmaassa?

Äänestä
  • :(((((hittolainen

    Äänestä

Jos vaikkapa tallennan Uuno Turhapuro elokuvan digiboksiin, se on laillista?

Jos katson saman elokuvan Linux digiTV:llä sekin on ilmeisesti laillista?
Jos tallennan sen Linux koneeseen, sekin on varmaan laillista.
Jos poltan sen elokuvan DVD:lle (esim.Linuxilla) sekin on varmaan laillista?

Mutta sen DVD:n katsominen onkin jo toinen juttu:
Sen saa periaatteessa katsoa millä tahansa muulla laitteella kuin Linuxilla. Sama koskee Kaupasta ostettua DVD:tä.

Varmuuskopion siitä ostetusta DVD:stä sai ainakin ennen tehdä laillisesti, uuden tukinnan mukaan sekin on kriminalisoitu Linuxilla.

Äänestä
  • itse tehtyjä DVD-levyjä. Niissä ei ole suojauksia mitä pitäisi purkaa. Kaupasta ostetut DVD-levyt jotka sisältää jokin näköisen suojauksen, niistä tuossa koko paskassa on kysymys.

    Äänestä

kannattaa sitten varmaan hakea leffat suoraan the piratebaysta kun niissä ei ole suojauksia joita tarttee laittomasti purkaa.

ennen ostin kaupasta dvd:n ja katsoin linux-koneella, mutta nyt taitaa tpb:stä lataaminen olla sitten ainoa vaihtoehto.

Äänestä
  • tekijänoikeuksia tarpeeksi jos ostan dvd:n kaupasta?
    Haistakoon Microsoft pitkän v.....n!

    Äänestä

Mitäs jos olet tehnyt DVD:n itse omista vermeistä?
Onko senkin katselu kiellettyä?

Äänestä
  • Sitä saa kun Vanhanen katella kai. Ihme juttu, ei näit lakeja tajuu pirukaa.

    Äänestä

  • ei sisällä katselusuojauksia. Joten saa katsoa ihan vapaasti.

    Äänestä

  • DVD-levyt kirjoitti:

    ei sisällä katselusuojauksia. Joten saa katsoa ihan vapaasti.

    Jep jep, nyt kipin kapin kaikki joukolla antautumaan poliisille. Hop hop!

    Äänestä

  • DVD-levyt kirjoitti:

    ei sisällä katselusuojauksia. Joten saa katsoa ihan vapaasti.

    DVD-levyjä. Jotka on tehty Kotivideoista, Tv ohjelmista jne... En tietenkään "levyltä levylle" menetelmää. Tai no oikeastaan saahan niitäkin katsoa ihan vapaasti :) Voihan se olla, että se levy on kopsattu joillakin sadoista Windows ohjelmilla.

    Eikä kukaan tuu kotia kyttäämään, millä sä leffat kattelet. Pahempiakin rikollisia löytyy. Eikä ne linnaan puske tollasesta.

    Äänestä

lähenee äärettä nollaa koskaan saavuttamatta sitä.

Yksi lysti oli rikollista tai ei mähän puran ostamistani levyistä salaukset jos siltä tuntuu ja katon vaikka kännykällä.

Microsoftihan taisi olla juuri sulkemassa verkkokauppaansa ja Paskasoftaa ei vois vähempää kiinnostaa, kun DRM suojattu musiikki lakkaa kuluttajilla toimimasta.

Näin siinä käy, kun tanssitaan firmojen pillin mukaan...

Jokin aikaa sitten autoin purkamaan laillisesti hankitun Sims 2 lisälevyn suojauksen, koska kannettavassa se ei toiminut, koska siihen ei saanut uudempaa ajuria asennettua.

Pelkkää haittaa kaikenmaailman DRM ja kopioinninestoista, pelkästään ylläoleva esimerkki jo osoittaa, että suojauksen purkaminen on helpompaa kuin saada ajuri...

Jessus mitä sotkuja Nec:in asema jonka valmistaja ja tuki onkin Sonyllä, jonka ajurit ei TOIMI!

Äänestä
  • PS3:n hankkimista, mutta ylläolevan sotkun takia, en harkitse enää. Sonyn tuki kun on näemmä mitä on ja eikös Sonyllä ollut se rootkit sotkukin?...hommaan bluray aseman koneeseen.

    Äänestä

Niille pitäis vähintään antaa loparit, mieluiten ne itse heittää vankityrmään!

Alusvaate-Saarela vai Karpela vai mikä helvetti lieneekään tänäpänä, on kyllä yks omaan pesään vetäjä, sillä oli/on niitä viihdealan tuttuja niin paljon että turvas vaan kavereidensa juttuja tuossakin, niin ja samalla isoa businesta.

Micro$oft-Vanhanenkin on niin kova valehtelija, sekoilija ym. teennäinen tekopyhä että senkin vois laittaa pois virastaan! Sille vois sen kultaisen kull...eikun kädenpuristuksen sijasta juottaa kunnolla suomalaista koskenkorvaa niin oppis vähän suomalaista elämääkin eikä vaan teeskenteleen raivoraitista businesspersoonaa.

Ja tuossa nyt huomataan Vanhas1-hallituksen sekopäiset päätökset!

Toisaalta....kuka sitä tulee jokaiseen kotiin urkkimaan että kuka kattoo ja mitä ja millä. Eikä varmasti kukaan itseään kunnioittava ala huuteleen toreilla ja markkinoilla mitä katselee ja millä. Ainakaan jos ei oo turkulainen ;).

Huh, sainpahan purettua vähän tuota vitutustani vaikka eihän se kauaa helpota kun kohta taas vituttaa lukea päätöksiä uusista laeista ja seurauksia vanhoistakin päätöksistä.

Äänestä

Tässä on nyt vain kyse lisenssi jutuista ja miten suojaus kieretään. Myös Windowsissa pätee ihan sama juttu että on kielettyä kiertää CSS suojaus, Esim Linux format lehti muutti taannoin lehden mukana ollutta PClinuxOS-2007 sen verran alkuperäisestä että poistivat siitä tämän libdvdcss(en ole varman nyt tuon nimestä)
Joka oli oletuksena mukana lisensi syistä. Amerikassa linukalla DVD katsominen on ollut jo kauan kielettyä. Miksi koska css suojauksen oikeuksien haltia haluaa rojalteja ohjelman käyttäjiltä näitä ovat DVD soittimien valmistat ja tietokoneelle DVD toiston mahdollistavat ohjelmien tekijät. Kaikissa kaupallisissa ohjelmissa tämä pikku lisensi on sisälletty hintaan.
Joten mitäs nyt sitten minun pitäisi tehdä jotta voin nauttia linux:sta ja DVD elokuvista samassa koneessa? No maksan tuon lisensin. Kaupallisissa Linux versiossa tämä on sisälletty 99.5% varmuudella ainakin Mandrivan maksullisessa versiossa on LinDVD ohjelma mukana. Tai voit ostaa lisenssin täältä https://shop.fluendo.com/
Maksaa 28€ ja DVD:een ja MP3 kuuntelu on taas luvallista :) .
Jos teksi tuntuu paikoitellen "raskaalta" niin olen ollut yö-töissä ja oli pakko kirjoitella heti kun pääsi kotio ettei mene yö unet :D

Äänestä
  • muka luvatonta linuxissa ilman että ostaa jonkin kilkkeen joka osaa dekoodata mp3:set???

    Äänestä

  • ei ole laiton. Fluendo on ostanut lisenssin Linux käyttöä varten ja jakavat pakettia ilmaiseksi. Esim. Ubuntussa paketti löytyy helposti vaikkapa Synaptic:illa ja aivan vapaasti saa kuunnella ämpäreitä. Suosittelen kaikille kuiteskin ogg:tä jo äänen laadun tähden. Mutta mp3 kuuntelu ei ole Linuxeilla laitonta.

    Äänestä

  • että mp3 kuuntelu linuxilla kirjoitti:

    ei ole laiton. Fluendo on ostanut lisenssin Linux käyttöä varten ja jakavat pakettia ilmaiseksi. Esim. Ubuntussa paketti löytyy helposti vaikkapa Synaptic:illa ja aivan vapaasti saa kuunnella ämpäreitä. Suosittelen kaikille kuiteskin ogg:tä jo äänen laadun tähden. Mutta mp3 kuuntelu ei ole Linuxeilla laitonta.

    Aivan, mp3 formaatti sisältää patentin, joka on voimassa USA:ssa, mutta ei Euroopassa.
    EU:n parlamentissa oltiin sen verta fiksuja, että ohjelmistopatentteja ei hyväksytty Ameriikan malliin.

    Äänestä

Tuomio tuli salauksen purkuohjelman levittämisestä, ei katselusta.
libdvdcss:n voi edelleenkin hakea ulkomaiselta palvelimelta ja käyttää sitä DVD:n katseluun. Tähän Lex Karpela antaa erikseen luvan. "Tehokkaan teknisen toimenpiteen" kiertämisen mahdollistavaa ohjelmaa vaan ei saa suomessa levittää.

Kaikki otsikot väittävät DVD:n katselun Linuxilla muuttuneen rikolliseksi, mutta vetävät vähän mutkia suoriksi, kaiketi raflaavampi otsikko.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linuxilla kirjoitti:

http://sektori.com/uutiset/8283/dvd-elokuvien

Johtuukohan Vanhasen (sen Vanhasen joka ei osaa hoitaa edes omia perheasioitaan) taannoisesta USA:n vierailusta jolloin se otus alkoi myymään Suomea microsoftille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu