Antakaapa nopeita yksinkertaisia harkkavinkkejä. On kauan kun on itse ollut futiksen kanssa tekemisissä. Saan käsiini aloittelijaporukan 12-13 vuotiaita tyttöjä. Miten aloitan että kaikilla olisi kivaa ja ehkä futiskärpänenkin iskisi...? Ai niin ja ihan alussa ei ole palloja montaa käytössä, tosin ryhmäkin vain n. 10 suuruinen.
Harjoitusvinkkejä
4
3355
Vastaukset
- Tyttöjunnujen valkku
Palloliiton sivuilta (ja piirien sivuilta) löytyy aika paljon hyvää materiaalia eli siitä voi aloittaa. Pallot kannattaa joka tytölle hankkia - eivät ole kalliita.
Joka treeneissä pallonhallintaa, taitoa (syötöt, käännökset, jne), pelinomaisia harjoitteita ja lopuksi peliä. - mika_90
Niin tämä on yleisesti tunnettu harjoitus menetelmä. Tarkoituksena on muodostaa 5-7 (suositus) hengen ryhmiä ja tehdä sitten jokaiselle ryhmälle oma alueensa, joka on yleensä neliön muotoinen. Siihen sitten yksi pallo ja 1-2 henkeä keskelle aluetta joiden tehtävänä on pyrkiä ottamaan pallo pois niiltä muilta henkilöiltä. Jäljelle jääneiden pelaajien tarkoitus on liikuttaa palloa keskenää ilman, että keskellä olevat pelaajat eivät saa sitä pois. Tähänki on muutamia eri variaatioita, kuten kosketusrajoitukset.
- FutisKonsultti
Mielestäni kannattaa miettiä miten harjoituksista saa mukavat ja niin että kaikki viihtyvät siellä.
Menon ei tarvitse olla hampaat irvessä.......
Joskus voi pelata vaikka futista käsillä niin, että pallon kanssa ei saa liikkua. Tämä tuo mukavaa vaihtelua ja on yleensä mukavaa. Silti liikkuminen ja oikean paikan hakeminen ovat voimakkaasti mukana!
Onnistumisia pitää tulla kaikille ja harjoittelun tulee olla mielekästä.
Pallon hallinnan harjoittelu on perusjuttuja. Sitä voi treenata monin eri tavoin. Höynä on yksi vaihtoehto. Siinä voi vielä määritellä kuinka monta kosketusta palloon saa olla. Sitten voi määritellä vielä millä kosketuksen saa ottaa.....Toistot kehittävät pelaajia. Heti ei voi olla hyvä kaikessa.
Sivustoilta: http://www.futiskonsultit.palvelee.fi/ löydät joitain pieniä vinkkejä. Siellä on myös paljon muuta, mikä tekee harrastamisesta mukavampaa!
FutisKonsultit- löytyy
http://www.uefa.com/trainingground/index.html
Tuolta suoraan ammattilaistason videoharjoitusopit, sisältää myös tietoa mikä harjoitteessa voi mennä väärin.
On ihan peruspalloilijallekin hyviä harjoitteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304123Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112603Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382335Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1121362- 481159
- 761059
- 59933
- 45916
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58901