Ortodoksi seremonia?

Tietoa?

Onko kenelläkään tietoa minkälainen on ortodoksinen vihkiminen? Mieheni on ortodoksi ja päätettiin, että mennään sillä kaavalla, mikäli se on yleensä mahdollista kun itse olen ev. lut. Poikkeaako paljon ev. lut. vihkimisestä? Noin niinku kestoltaan esim. Olen kuullut että häämarssia ei olisi, joten onko sen tilalla jotain muuta vai hiljaisuudessako kävellään? Saattaako isä alttarille vai kävelläänkö miehen kanssa? Jos joku tietää niin olisi kiva jos laittaisi kaikkea tietoa.

5

1550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kairafotari
    • suoraan miehesi

      seurakunnasta! Varmasti mielellään kertovat. Parempi ja varmempi tiedon lähde kuin tällaiset epämääräiset nettipalstat.

      Tai kysy mieheltäsi! Jos hän on ortodoksi, niin hän on varmasti ollut vieraana ortodoksihäissä ja osaa kertoa seremoniasta. Tai tuleva anoppisi varmasti osaa kertoa, hänkin on mahdollisesti vihitty ortodoksimenoin.

    • Nimetön

      Miestäsi ja hänen lähisukuaan ajattelin ensimmäiseksi tietolähteeksi hääseremonioista. Vihkipapin kanssa tapaamisessa toki sitten tarkemmat tiedot.

      Ortodoksi ja ev-luterilainen voidaan vihkiä kumman tahansa kirkossa.

    • o-doksi

      Olen ortodoksi.

      Niin, ei ole kirkossamme mitään häämarssia. Ortodoksisissa häissä laulaa kirkon kuoro. Tietystikään ei ole myöskään mitään urkuja.

      Katso esim.
      http://www.ortodoksi.net/tietopankki/sakramentit/ortodoksinen_avioliitto.htm

      Morsiamen isä voi "luovuttaa" morsiamen, mutta siitä tulee kyllä pakostakin vähän lyhyempi luovutus kuin luterisessa kirkossa, jotkut eivät sitä tee ollenkaan.

      Kannattaa tosiaan ottaa yhteys tulevan miehesi kotiseurakuntaan ja neuvotella asiasta papin kanssa ajoissa. Huomaathan myös tuossa antamassani linkissä sen, ettei ortodoksinen kirkko vihi avioliittoon tiettyinä perinteisinä paastonaikoina? Voi pistää päivämääräsuunnitelmanne uusiksi - ellette sitten hae piispalta erivapautta, joka kyllä yleensä myönnetään, mutta kuten sanottu, sitä pitää HAKEA kirjallisesti.

      • Tietoa?

        Kiitos tiedoista. Juuri tänään varattiin Tampereen ortodoksinen kirkko ensi kesälle ja täytyy sitten pappia haastatella tarkemmin. Sulhasen vanhemmat eivät vielä tiedä häistä mutta eiköhän hekin osaa sitten kertoa ku lisää kun kuulevat häistä. Hääpäivä meni tosiaan uusiksi kun huomasin nuo paastonajat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe