Missä on

Vai onko täällä mielestäsi vain ja ainoastaan ystävällistä henkilökuntaa liikkeissä, kahviloissa, korjaamoilla, terkkarissa ym.ym.
142569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei kai voi nimetä kumpaakaan noin mustavalkoiseen sävyyn.
Riippuu hiukan omastakin naamasta millaista palvelua tulee saamaan.
Jos on hyvä myyjä niin oikein sitruunaisenkin asiakkaan saa tyytyväiseksi, eri asia on taas se mitä se kannattaa, olkoon ja kiehukoon omassa liemessään.
Taas aurinkoisenkin kassan saa vinoon kun aamun ensimmäinen asiakas tupruttaa negatiivista säteilyä oikein viimeisen päälle.

Verovirastossa kävin männä viikolla ja olin lentää selälleni kun sain niin hyvää palvelua.

Äänestä
  • Olet mahtava tyyppi. Itse asiakaspalvelussa työskentelevänä tiedän, että se menee juuri näin. Ja erikoisliikkeessä, kun aamun eka on se sitruuna, niin ei voi muuta toivoa, kuin, että ois ollut lauantaivapaa. Meillä jos on lauantaina töissä, saa sen vapaana viikolla. Kyllä itse olen saanut ala-arvoista palvelua esim. huoltokorjaamolla. Olen naisautoilija. Autoni mittaritaulussa paloi merkkivalo, jarrunesteen vähyydestä, jonka pystyy itsekkin tarkistamaan. Nestettä oli riittävästi. Jostain syystä, auton tietokonejärjestelmä, oli päättänyt laittaa kyseisen merkkivalon toimintaan. En itse päässyt viemään autoa korjaamolle. Joten, lähiomaiseni, eläkeläinen, vei auton huoltokorjaamoon. Auto oli tutkittu ja laitettu koneisiin. Hinta 40 euroa. Sanottiin, että vikaa ei ollut, eikä osattu poistaa mittaristosta merkkivaloa. Siis turha käynti. Hämeenlinnassa, Länsi-Autossa se sitten hoidettiin kuntoon. Sanottiin, että auton atk voi joskus tehdä tepposet. Ei maksanut mitään. Ja tiedän, että nyt joku kirjoittaa, että osta parempi auto. Mutta, pärjään tällä.

    Äänestä

aina yleensä saa ystävällistä palvelua, yleensä asiakas sen huonon aloittaa.

Moni asiakas ei todella ymmärrä asiaa, tai alaa josta tulee hankaluuksia kaupassa, sitä vain luullaan että ollaan syntymä viisaita.

liian ystävällistä, liian pakottavaa kyllä on useassakin,
erityisen ystävällistä, pakottavaa kuulemma tulevassa huonekalukaupassa.

Äänestä
  • Hyvä huomio. Voiko olla liian ystävällistä. Kyllä vaan. Kun astuu kaupan ovesta sisään ja heti "hirveä hymynaama huutaa" korvaan tervehdyksensä.
    Eihän kukaan oikeesti tuollainen ole vaan ne on pomon tahdosta pakotettu hulluun virneeseen.
    Liika tekohymy ei kyllä myy, mutta kun valinnanvaraa tässä kaupungissa on vähän niin muutaman kerran vuodessa menen sinne tekohymykauppaan.

    Äänestä

jokaisessa meissä asuu pieni aasiakas ;o)


www.aasiakas.net

Uskomattomia tarinoita.

Äänestä
  • Siellä olen kerta toisensa jälkeen saanut erittäin ala-arvoista kohtelua. Ja nyt olen meinannut, että joko menen sinne itse töihin tai sitten en mene sinne enää asiakkaaksi.

    Äänestä

  • laspalmas81 kirjoitti:

    Siellä olen kerta toisensa jälkeen saanut erittäin ala-arvoista kohtelua. Ja nyt olen meinannut, että joko menen sinne itse töihin tai sitten en mene sinne enää asiakkaaksi.

    voisin kertoa sen verran, että, etsiskelin vaalealla kankaalla päällystettyä konttorituolia. Kerroin kaupassa, että olen haeskellut nimenomaan vaaleaa tuolia. Myyjä siihen, että, "no sitä saat hakea". Lähdin siitä haeskelemaan, ja löysin.

    Äänestä

  • myöskin kirjoitti:

    voisin kertoa sen verran, että, etsiskelin vaalealla kankaalla päällystettyä konttorituolia. Kerroin kaupassa, että olen haeskellut nimenomaan vaaleaa tuolia. Myyjä siihen, että, "no sitä saat hakea". Lähdin siitä haeskelemaan, ja löysin.

    Mitä! Sielunkumppaneita ostoksilla! Jyskistä sain myös erittäin töykeää palvelua.
    Erehdyin pohtimaan ääneen hyllykön kotiin kuljettamista johon myyjä tarttu heti:
    - " EI meillä nyt mitään kotiinkuljetuspalvelua OLE."
    Ok, mutta en sitä kysynytkään häneltä, sitä paitsi kesken kaiken hän hävisi ja niin minäkin, toiseen myymälään.

    Äänestä

  • laspalmas81 kirjoitti:

    Siellä olen kerta toisensa jälkeen saanut erittäin ala-arvoista kohtelua. Ja nyt olen meinannut, että joko menen sinne itse töihin tai sitten en mene sinne enää asiakkaaksi.

    Mulle oli siellä hyvää palvelua

    Äänestä

  • laspalmas81 kirjoitti:

    Siellä olen kerta toisensa jälkeen saanut erittäin ala-arvoista kohtelua. Ja nyt olen meinannut, että joko menen sinne itse töihin tai sitten en mene sinne enää asiakkaaksi.

    ostamaan ko paikasta pätkän vahakangasta kyökin pöytään eli tarvitsin oikein palvelua asiassa... Lähestyin kolmea miisua, jotka parveilivat kassatiskin takana suht toimettoman näköisinä - ja kun ilmaisin asiani, iski paniikki: kukas nyt osaisi pätkäistä sen kankaan...?! Yksi heistä uhrautui laahustamaan perässäni myymälän takakulmaan ja sain kankaani - mutta eipä tosta mitään yltiö-positiivista kuvaa palvelutasosta saanut...

    Äänestä

ziggy.Ihan perseestä, kaikki vaatteet mitä sovitat on niin ihania ja just sulle sopivia, vaikka todellisuus on ihan toinen. Tekopirteys on rasittavaa!

Äänestä
  • voin myös sanoa, että boikotissa on ainakin Forssan Jysk. Niin ala-arvoista kohtelua (ei palvelua vaan kohtelua) ettei paljon kiinnosta mennä.
    Onhan siellä himpun verran kai edukkaampaa kuin muualla, mutta mielummin annan rahani jonnekin, missä palvelu pelaa.

    Äänestä

Tässäkin keskustelussa huomaa, että tärkeintä pointtia ei Forssassa tunnuta millään ymmärrettävän: asiakas on aina oikeassa.
Kun lähdetään tuosta liikkeelle ja nähdään edes vähän vaivaa asiakkaan eteen ja otetaan hänen toiveensa huomioon, niin homma sujuu molemmin puolin huomattavasti mukavammissa tunnelmissa.
Täällä homma on aivan liian usein hälläväliä -asenteella höystettyä "en mä tiiä"-selittelyä.
Jos ei alalla oleva tiedä asiaansa, taikka osaa kysyä toiselta joka tietäisi, niin voi vaan katsoa peiliin kun saa asiakkaan kiukut niskaansa. Itsekin olen huomannut aivan liian usein, ettei vaan viitsitä puuttua epäkohtiin, ei vaikka saisi asiakkaalta ihan ystävällisen vihjeen ko. asiasta.

Äänestä
  • Pakko mainita, Studio Elinan ihanaiset naiset. Siellä jos missä on hyvä palvelu, käykääs koittamas.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Forssan huonoin asiakaspalv... kirjoitti:

Vai onko täällä mielestäsi vain ja ainoastaan ystävällistä henkilökuntaa liikkeissä, kahviloissa, korjaamoilla, terkkarissa ym.ym.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu