KUVIEN SIIRTO MUISTITIKULLE

Aloittelija kysyy: miten siirrän digikameralta tietokoneelle siirtämäni kuvat usb-muistitikulle?
3498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tökkäät tikun koneeseen, avaat vaikka resursienhallinnan kautta (Käynnistä-valikosta hiiren oikealla)sen paikan johon kuvat latasit (Omat kuvatiedostot tai määrittämäsi levyasema)ja raahaat hiirellä kansion tai yksittäiset kuvat tikun päälle. Sekin näkyy siellä resursseissa siirrettävien levyjen nimellä. Ennen kuin hellität hiirestä valitset siirrätkö vai kopioitko. Itse päätät. Tapoja on toki muitakin.

Äänestä
  • Avaat koneelle sen tikun . Pienennä vaikka puolen ruudn kokoiseksi. Voit tehdä vaikka kansioita eri asioille.
    Avaat vierelle aseman ja sieltä kansion, jossa kuvat on. Ellet muista numeroista niin Näytä-valikosta saat pikkukuvat näkyviin ja voit ruveta valitseen siirrettäviä. Ryhmänä tai yksittäin, raahaat hiiren oikeaa painaen ja valitset kopioinnin tai siirtämisen sen mukaan haluatko jättää koneelle kuvan.
    Koko kansiollinenkin menee yhdellä siirrolla, jos tarkoitus on siirtää kaikki.
    Tämän yksinkertaisemmin en osaa neuvoa, harjoittele vähemmän tärkeillä kuvilla ettet vahingossa deleta kaikkia.

    Äänestä

Kiitos tiedoista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten tapahtuu? kirjoitti:

Aloittelija kysyy: miten siirrän digikameralta tietokoneelle siirtämäni kuvat usb-muistitikulle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu