Olen 16-vuotias poika joka haluaisi maailmassa eniten olla tyttö. Ajattelin käydä lääkärillä jos antas vaikka hormooneja ja nyt kysymys kuuluukin mitä hormooneja minun kannattaisi pyytää ?
Haluaisin etten kehittyisi enää mieheksi ja naiselliset muodotkin olisivat plussaa !! mut pääasiassa et miehinen kehitys loppuis !
Haluaisin etten kehittyisi enää mieheksi ja naiselliset muodotkin olisivat plussaa !! mut pääasiassa et miehinen kehitys loppuis !
Vastaukset 3
Vanhimmat
ikävä tuottaa pettymys, mutta asia ei ole alkuunkaan noin yksinkertainen. Hormonien saamiseen tarvitaan (lähes poikkeuksetta) transdiagnoosi. Ja transdiagnoosin saa sitten vain ja ainoastaan hankkiutumalla tutkimuksiin, joissa todetaan mahdollisesti transsukupuolisuus.
Ite oon myös 16-vuotias, poika ja venailen täs transtutkimuksiin pääsyä (18v.). Biologisesti oon siis tyttö, mutta ei musta saa tyttöä tekemälläkään :) Eli siis siksi sukupuolenkorjaukseen.
Jäin vähän miettimään, et mikäköhän se lopullinen syy olis sille et haluat olla tyttö? Haluat siis olla tyttö ulkoisesti? Tunnet että homma klaarais paremmin ja tasapainoisemmin jos olisit (myös?) ulkoisesti tyttö? Vai olisiko sille joku muu syy; suorituspaineet, ihanteet etc. Mitä kaikkia niitä syitä voikaan olla. Joka tapauksessa olis hienoo jos sä löytäisit syyn sille, miksi just haluaisit että miehinen kehitys loppuis ja mieluummin naisellisia muotoja (nimimerkillä; kerran samantyylisiä fiiliksiä pohtinut) :)
Eli siis ku edellinenkin viesti.. asia ei ole nii helppo homma..
itse tiedän koska olen lukenut eri sivuilta tietoa tästä aiheesta. aiheesta saa aika hyvi tietoa sivulta www.seta.fi.. kannattaa lukea..
itse siis olen 21v mies ja yksin kotona satun käyttämään enemmän tai vähemmän naisten vaatteita, koska se tuntuu "oikealta".. vanhemmille en uskalla kertoa koska perheeni ei ole mitenkään parhaimmassa mahollisessa kuosissa.. sekin vinkik: keskustele perheen kanssa jos pokka pitää, se tuo helpotuksen (useimmissa tapauksissa)
Syy siihen että haluaa olla ulkoisesti tyttö voi olla se että JO ON SISÄISESTI TYTTÖ, sitä ehkä täysin vielä tajuamatta. Ainakin mulla se meni niin, että kun aluksi ajattelin että "kunpa olisin niinkuin tytöt" huomasin myöhemmin ajattelevani että "olisinpa kuten MUUT tytöt".