Meillä pitäis mennä hyvin.

Taulut ovat käyneet kaupaksi mutta me olemme yhtä köyhiä.
Taide on nyt otettu ratsuksi mutta suitsiakaan ei käsissä. länget on kaulaan jääneet.
Suomen maalaustaide on nyt häväisty ja taiteilijat unohdettu kapitalismin suohon.
3191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

eiköhän ne taulut ole koristamassa kapitalistien seiniä, sahaat väärää oksaa

Äänestä
  • Sma kenen seiniä koristaa. Olisi mielenkiintoista vaan tietää. Kuvaamataiteilijoita ei haluttaisi enää kouluttaa. Aivan kuin kenen tahansa kersasta voi kouluttaa taiteilijan. Aivan kuin se ei olisi oikeaa työtä siinä missä nuo pöpöttäjä lahjotut edustajatkin. Nää nuoret on omilla lahjoillaan edenneet mutta entäs nulikat. Jotkut sekatavara halpisketujen poreammeessa lillujat luulevat että näin sitä taidetta edistetään. Sokee näkee kepilläänkin eteenpäin. Palataan seitsemänveljeksen valtakuntaan ja aikakauteen.

    Äänestä

Nyt on ollut näitä latomaalauksia niin paljon liikkeellä, että oikein hämmästelen.

Latomaalarin raha-asioissa on ollut jotain mätää kuitenkin. Miten näin voikin olla?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Taiteilija missä olet kirjoitti:

Taulut ovat käyneet kaupaksi mutta me olemme yhtä köyhiä.
Taide on nyt otettu ratsuksi mutta suitsiakaan ei käsissä. länget on kaulaan jääneet.
Suomen maalaustaide on nyt häväisty ja taiteilijat unohdettu kapitalismin suohon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu