Heippa, olen lähdössä Japaniin muutaman viikon päästä ja ajattelin kysellä että onko minun viisainta ostaa videokamera sieltä vai täältä Suomesta. Tarkoitan että onko videokamerat siellä huomattavasti edullisempia verrattuna Suomen hintoihin. Kävin Sonyn kaupassa missä luvattiin myydä Sony HDR-SR12E hintaan 1370 e. Paljonkohan tämä maksaisi valmistusmaassaan ja onkohan se yhteensopiva meidän järjestelmiimme esim onko heillä PAL-järjestelmä?
Nykyinen Sony-kamerani on ostettu 3 vuotta sitten Singaporesta eikä ole ollut mitään ongelmia. Se on tosin vanha PC-350E, haluaisin HD:n kovalevyllä ja paremman megapikselin kamera ilman kasetteja yms.
Toivottavasti joku on käynyt Japanissa ja tietää tästä. Kiitos vastauksesta jo etukäteen!
Uuden Sonyn osto Japanista
Tietämätön kameran ostaja
1
565
Vastaukset
- niin-in
http://www.videointerchange.com/pal_secam_conversions.htm#World Standards Lookup Table
tuon mukaan ntsc järjestelmä jyllää jaappanissa. Tarkasta nyt vielä muutamilta sivuilta ennenkuin kuvailet pinon kasetteja ntsc-formaattiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562687
- 2001968
- 711716
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91441Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.321176- 761111
- 811040
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954