kirkkoon kuulumaton

morsian2009

Kihlattuni ja minä olemme aikeissa mennä naimisiin, mutta mieheni ei ole käynyt rippikoulua eikä kuulu mihinkään kirkkoon. Onko silti mahdollista vihkiä meidät avioliittoon ilman että hänen täytyisi liittyä kirkkoon ja käydä rippikoulu? Häiden ei tarvitse olla kirkkohäät, mutta naimisiin haluamme. =)

8

2700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hsjfhjksf

      kuullut maistraatista??? eli siviilivihkiminen. kyllä avioliiton voi solmia kuulumatta kirkkoon, mutta kirkkohäitä ette saa jos ette molemmat kuulu kirkkoon. avioliiton voi siviilivihkimisen jälkeen _siunata_ kirkossa jos jompi kumpi on kirkon jäsen.

    • että aikuinen

      ihminen ei tuollaista tiedä. Miten voi olla noin huono yleistietämys!

      • Keskustelupalstat ovat nimenomaan sitä varten, että voi vaikkapa anonyymistikin kysyä vastausta mieltänsä askarruttaviin asioihin. "Yleistietämys" ei loppujen lopuksi ole kaikilla aivan samanlainen, mikä tarkoittaa sitä, että kaikki ei välttämättä tiedä kaikkea. Eli tarkoittaa sitä, että jollekin päivän selvä asia saattaa olla toiselle mysteeri.

        Uskomatonta, että oletat kaikkien omaavan samanlaisen pääkopan ja yleistietämyksen kuin sinulla! Jos kerta tiedät, niin miksipät et sitten vastannut? Mielestäni peräti törkeää keskustelupalstakäyttäytymistä!


      • käytöstä

        Olisin itsekin sitä mieltä, että tämä ei välttämättä ole aivan jokapäiväinen asia.
        Siksi kaiten tyhmyyttäni itsekin ilmestyin tälle palstalle. Ainakin se asia tuli kaiketi selväksi.
        Muu ei ainakaan tämän nimimerkin mukaan selvinnyt.
        Mutta onneksi oli näitä muita vastauksia, joista noukkimalla itsellekin tuli ahaaelämys.
        Kiitos siitä heille.


    • miude

      "että aikuinen": niinpä. kirkkoon kuulumaton ei voi kirkossa mennä naimisiin!

      • p

        Eikä pappi tule muuallekaan vihkimään, jos ette kuulu kirkkoon.


    • merja

      ainoa mahdollisuus naimisiin menoon on siviilivihkiminen joka ei taphdu kirkon tiloissa vaan maistraatissa.

      • niksuuuu

        Niin, ei ole pakko mennä vihille maistraatissa, kyllä vihkijä liikkuu muuallekkin vaikka kotiin..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8416
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      504
      7687
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      223
      5724
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      102
      4840
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4674
    6. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      173
      4556
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      111
      4508
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4385
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      14
      4236
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3850
    Aihe