APUA siis olen jo tunnin etsinyt mistä voin muokata lähetävän sähköpostiviestin kapeaksi ja korkeaksi, mahdollisesti raamilliseksi palstaksi... Ei löydy! AUTTAKAA NYT kun syväntä koskee jo... Luulisi, että löydyisi jostain "rulers" josta voisin määrittää palstan leveyden, mutta eihän sellaista löydy.
Pystyn kyllä muokkaamaan kaksi tai useampipalstaisen tiedoston, mutta sehän vyöryttää tekstin ja kuvat tietysti moneen palstaan eikä se ole tarkoitus. Tarkoitus olisi saada viisisenttiset kuvat vasempaan reunaan ja teksti nätisti sen viereen oikealle, ei kuitenkaan ihan hirmu leveäksi juoksevaksi, koska kuvat ja tekstit liittyvät toisiinsa, niile pitäisi määrittää oikea paikka.
MUOKKAUS kapeaksi APUA!!!
6
441
Vastaukset
- vai mikä?
Ainakin Outlookissa voi käyttää editorina Wordia, ja sillä luulisi palstojen muokkaamisen olevan mahdollista. Miten vastaanottajan posti sitten lukee ja asettelee sun viestin - sitä en osaa arvailla!
- dvbg bgd
Hei, kyllä outlook.. No jos/kun muokkaan teidoston ja palstat ja kuvat wordissa, miten siirrän samat määritykset sähköpostikenttään..? ei pelaa.
- se word
dvbg bgd kirjoitti:
Hei, kyllä outlook.. No jos/kun muokkaan teidoston ja palstat ja kuvat wordissa, miten siirrän samat määritykset sähköpostikenttään..? ei pelaa.
editorointi löytyy Outlookin Työkalut Asetuksista Sähköpostin muoto, siellä pitäisi löytyä kohta jossa ruksataan wordin käyttö editorina ja silloin uuden viestin kirjoittamisessa on wordin työkalurivit.
- se miten se
se word kirjoitti:
editorointi löytyy Outlookin Työkalut Asetuksista Sähköpostin muoto, siellä pitäisi löytyä kohta jossa ruksataan wordin käyttö editorina ja silloin uuden viestin kirjoittamisessa on wordin työkalurivit.
viesti sitten näkyy vastaanottajalla riippuu ihan hänen asetuksistaan.
Jos ei word editorina muuten saa palstoja, niin voi ottaa käyttöön kaksisarakkeisen taulukon, muokata taulukkoa, poistaa reunaviivat, toiselle puolelle teksti ja toiselle puolelle kuvat.
Mikset tee liitettä ja siihen se mitä haluat viestissä kuvina ja muotoiluina ilmaista. Muunna liite sitten pdf:ksi. - dsvgf rg g
se miten se kirjoitti:
viesti sitten näkyy vastaanottajalla riippuu ihan hänen asetuksistaan.
Jos ei word editorina muuten saa palstoja, niin voi ottaa käyttöön kaksisarakkeisen taulukon, muokata taulukkoa, poistaa reunaviivat, toiselle puolelle teksti ja toiselle puolelle kuvat.
Mikset tee liitettä ja siihen se mitä haluat viestissä kuvina ja muotoiluina ilmaista. Muunna liite sitten pdf:ksi.Hei, kiitos. Tuo taulukkojuttu tuntuu tässä tapauksessa ainoalta mahdolliselta. Täytyypä huomenna yrittää vääntää.Pdf:ää en lähetä, koska kaikki asiakkaat ei vielä välttämättä omista acrobatia ja haluan että kaikki avautuu siihen luettavaksi ilman liitetiedoston lataamista.
Juuri tuolla outlookin wordin editorilla yritin sitä säätää, mutta mutta... entäpä sitten, muokkasin jutun wordiin, suljin sen (editorin) ja sähköpóstikentässä lojui vanha teksti sellaisenaan kuin olin sen sinne jättänytkin. - loppujen lopuksi olet
dsvgf rg g kirjoitti:
Hei, kiitos. Tuo taulukkojuttu tuntuu tässä tapauksessa ainoalta mahdolliselta. Täytyypä huomenna yrittää vääntää.Pdf:ää en lähetä, koska kaikki asiakkaat ei vielä välttämättä omista acrobatia ja haluan että kaikki avautuu siihen luettavaksi ilman liitetiedoston lataamista.
Juuri tuolla outlookin wordin editorilla yritin sitä säätää, mutta mutta... entäpä sitten, muokkasin jutun wordiin, suljin sen (editorin) ja sähköpóstikentässä lojui vanha teksti sellaisenaan kuin olin sen sinne jättänytkin.tehnyt. Otat asetuksista sen wordin editoriksi, otat Uusi viesti - eli avaat sen uuden viestin pohjan. Sulla pitäisi olla siellä wordin työkalut käytössä. Kirjoitat ja teet mitä teet käyttäen sitä wordiä ja lopuksi kun viesti on valmis lähetät tai tallennat tai mitä teetkin. En tajua mitä oikeen puuhaat!
Luultavimmin kaikilla on adobe acrobat reader, sillä netti on niin paljon täynnä pdf-tietoa että kukaan ei selviä ilman tuota ilmaista readeria!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t405218Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo733122Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel162978HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432871Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi361686Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271596Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k881594Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4221298- 681140
Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2281130