Kun lakkkiaisissa tarjotaan onnittelu maljat, niin onko tapana vielä sen jälkeen tarjota ns. toinen kierros kuohuvaa vai pelkästään se yksi onnittelu malja?
YO JUHLAT
9
1399
Vastaukset
- sahtia
kiljua, kotiviiniä,..
Kaikki käy ja on oltava tarjolla, jos odotetaan, että juhlakalu pysyy kotona juhlissaan!
Rahastusta koko yo-juhlat. Yo on jo niin arkipäiväinen juttu, että tuntuu järjettömältä järjestää suuria juhlia. Tai tietysti juhlakalu himoitsee 100 e lahjakortteja ja seteleitä! Vitonen riittää! - on..
Yleensä tarjotaan vain yksi onnittelumalja/vieras.
Juhlan luonteesta ja vieraista riippuen voi toki tarjota lisääkin. Esim. jos juhlitaan perhepiirissä pinellä porukalla ei ole iso etikettivirhe tarjota toinen kierros. Jos vieraita on enemmän niin sillon lienee paras tyytyä vain siihen yhteen onnittelumaljaan. - on ajattelematonta ja typerää
Jokainen voi juoda - ja juo - kotonaan, jos maistuu, tai olla juomatta. Kylässä on vaikea kieltäytyä, vaikka mielitekisi ja pitäisi. On siis typerää tarjoita alkoholia!
Raikasta vettä!Nyt en oikein ymmärrä - miksi on vaikeata jättää nielaisematta tervetulaismaljasta, jos on jokin sen asteinen vakaumus itsellä olemassa?
Tiedän monta, jotka ottavat maljan reippaasti käteensä, skoolaavat - ja jättävät hörppäämättä. Sen yhden absolutistin takiako tulisi kaunis seremonia ja hyvä malja jättää nostamatta?
Hölmö ja itsekäs ehdotus!- alkoholittomia juomia
Aina kannataa kysyä juoman tarjoajalta onko siinä alkoholia. Nykyään usein tervetuliais ja onnittelumaljat tehdään alkoholittomiksi. Juuri siksi että kaikki voivat niitä ottaa. Kuohuviiniäkin saa alkoholittomana. Jos alkoholia kuitenkin tarjotaan pitäisi tarjolla olla myös se alkoholiton vaihtoehto. Jos näin ei ole, on kohteliasta ottaa juoma ja jättää se sitten vaan juomatta.
- on kaikissa...
alkoholittomia juomia kirjoitti:
Aina kannataa kysyä juoman tarjoajalta onko siinä alkoholia. Nykyään usein tervetuliais ja onnittelumaljat tehdään alkoholittomiksi. Juuri siksi että kaikki voivat niitä ottaa. Kuohuviiniäkin saa alkoholittomana. Jos alkoholia kuitenkin tarjotaan pitäisi tarjolla olla myös se alkoholiton vaihtoehto. Jos näin ei ole, on kohteliasta ottaa juoma ja jättää se sitten vaan juomatta.
...juhlissa tervetuliaismalja alkoholittomana ja alkoholillisena versiona, esim. tavallinen kuohari ja alkoholiton kuohari, tai kuohari ja pommac (jos paikalla on lapsia, joille ei kuohari maistu). Niistä voi sitten jokainen valita itselleen sopivan. Ei ole hankalaa, ja lopputulos on kaikkia tyydyttävä.
Juhlissa on mielestäni kohteliasta tarjota kohtuullisesti alkoholia. Ja esimerkiksi tervetuliasmalja on vanha perinne. Juhlat voivat helposti jäädä laimeksi, jos mitään alkoholipitoista ei ole tarjolla, vaikkei kenelläkään olisikaan tarkoitus vetää perseitä olalle, vaan ihan vaan juhlia asiallisesti. Olen itse ollut kerran 50-vuotissyntymäpäivillä, joilla tarjottiin tervetuliaismaljana limua, ja ruoan kanssa vettä tai maitoa, ja täytyy kyllä sanoa, että eivät olleet kovin juhlavan tuntuiset juhlat... - kukkaruukkuihin?
crudo kirjoitti:
Nyt en oikein ymmärrä - miksi on vaikeata jättää nielaisematta tervetulaismaljasta, jos on jokin sen asteinen vakaumus itsellä olemassa?
Tiedän monta, jotka ottavat maljan reippaasti käteensä, skoolaavat - ja jättävät hörppäämättä. Sen yhden absolutistin takiako tulisi kaunis seremonia ja hyvä malja jättää nostamatta?
Hölmö ja itsekäs ehdotus!Ei vättämättä kieltäytymisessä ole kyse alkoholiongelmasta, kuten alkoholismista.
Nuoren naisen ainakin on vaikea sanoa, ei, jos ei halua koko suvun akkoja kimppunsa kyselemään vauva-asioita!
Voi olla myös joku lääkitys pitkäaikainen taikka akuutti, minkä takia ei alkoholi sovi. Ei sitten ole kiva alkaa selittelemään, jos ei halua pitää yksityisasiata tiedotustilaisuutta. - kohota, ole maistavinasi
kukkaruukkuihin? kirjoitti:
Ei vättämättä kieltäytymisessä ole kyse alkoholiongelmasta, kuten alkoholismista.
Nuoren naisen ainakin on vaikea sanoa, ei, jos ei halua koko suvun akkoja kimppunsa kyselemään vauva-asioita!
Voi olla myös joku lääkitys pitkäaikainen taikka akuutti, minkä takia ei alkoholi sovi. Ei sitten ole kiva alkaa selittelemään, jos ei halua pitää yksityisasiata tiedotustilaisuutta.ja sopivassa paikassa vain lasket sen kädestäsi vaikka jollekin apupöydälle tai jos pääset keittiöön, tiskipöydälle; etkä tee asiasta sen isompaa numeroa.
- meilä
Meillä ainakin tarjolla myös alkohilitonta. Ja lapsille limpparia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2127480- 582933
- 1922343
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101753Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1651712Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke201396- 751251
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381173Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä271155Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501029