Kierron max. pituus?

Onko olemassa minkäännäköistä kierron max. pituutta.. Kuukautiseni alkoivat juhannuksena,kestivät 7 päivää ja jäivät sitten jonnekkin.. Milloin viimeistään uudet kuukautiseni mahdollisesti tulisivat? tiedän että ne ovat epäsäännölliset..mutta.. Nyt on jo..syyskuu..kesäkuussa ne siis alkoivat..Helppi me.Ollaan koulun kanssa lähdössä uimaan joskus ennen joulua viimeistään..Ja ei ole oikein kiva jos alkavat kesken uinnin..
3551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nuorena kuukautiseni olivat kerran puoli vuotta pois, kun muutin ja elämä oli muutenkin stressaavaa. Sitten vuosikausia kierron pituus oli about 60 pv. Nykyisin jotakuinkin välillä 40 - 60 (ja olen jo yli 30 v).

Ilmeisesti sinulla ne heittelevät vielä nuoruuden takia?

Niiden lähestymisen voi usein päätellä esim. tunneherkkyydestä, turvotuksesta, ilmavaivoista, kivuista, päänsärystä, masennuksesta tms. Tosin tietysti niiden turhanaikuinen odottelu ja pähkäily koska ne tulevat kehittää niin paljon stressihormonia että se takuulla ehkäisee niiden tulon.

Äänestä

Mulla ne alkoivat joskus viitisen vuotta sitten ja ne ovat aina olleet suhteellisen säännölliset. Kerran tosin ne olivat vähän normaalia enemmän myöhässä ja silloin kyllä oli stressihormoneja aivan liikaa... Älä siis liikaa pohdiskele niiden tuloa, eiköhän ne sieltä piakkoin tule. Nuorena ne yleensä ovat epäsäännölliset...

Äänestä
  • Joo..no..Turhaanpa huolin..Tuossa viikonloppuna kävin puolukoita poimimassa,ja kun tulin kotiin rupesin vaihtamaabn vaatteita kun oli niin hikinen olo..Ja nehän olivat tietenkin alkaneet..
    Kiitos kuitenkin,vinkeistä :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Forever kirjoitti:

Onko olemassa minkäännäköistä kierron max. pituutta.. Kuukautiseni alkoivat juhannuksena,kestivät 7 päivää ja jäivät sitten jonnekkin.. Milloin viimeistään uudet kuukautiseni mahdollisesti tulisivat? tiedän että ne ovat epäsäännölliset..mutta.. Nyt on jo..syyskuu..kesäkuussa ne siis alkoivat..Helppi me.Ollaan koulun kanssa lähdössä uimaan joskus ennen joulua viimeistään..Ja ei ole oikein kiva jos alkavat kesken uinnin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu