Onko Focus-98 eturoiskeläpät muovia vai kumia? Fordin sivuilla tähän autoon tarjotaan jotain muotoiltuja läppiä hintaan 28 e/pari, onko ne samanlaisia kun nämä nykyset muoviset? Mitähän maksaa niiden laitto liikkeessä suurin piirtein? Auton maali on sen verran hyvässä kunnossa että vielä olisi kai hyötyä näistä ja jos säilyisi kyljet vähän puhtaampina.
Roiskeläpät
Focus-98 naisomistaja
6959
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oli itselläni 99-mallinen focus ja siinä oli nuo etuläpät muovia.Eipä liene kovin monimutkaiset kiinnittää, jos porakoneen omistaa, taitaavat olla kiinni parilla ruuvilla ja sellaset klipsit lisänä.Huollon yhteydessä saa tuon asennuksen halvemmalla, ei niiden takia yksinomaan kannata huoltokorjaamolle mennä.
Se ominaisuus niissä on, että talvella pitää AINA ajon jälkeen kopistella lumet ja loskat pois niistä, koskapa ne jäädytyään renkaan ja läpän väliin helposti "niistävät" ne irti. Itsellä kävi kerran niin, onneksi läppä jäi erään tuttavani pihaan eikä minnekään yleiselle parkkipaikalle maailman matkojen päähän.
Alkuperäisten muotoiltujen kanssa, että talvella keräävät lunta ja sohjoa, joka sitten paakkuuntuu. Kannattaa myös kopistella varovasti ne lumet pois, koska silläkin tavalla läpät saa helposti irti.
Madalletun focuksen kanssa saa olla myös tarkkana, etteivät läpät raavi maahan ja irtoa katukivetysten ylityksissä tai talvella uraiseksi jäätyneellä pihalla.
Ne tulee kiinni yhdellä ruuvilla joka on jo siinä paikallaan,pitää etureunasta kiinni sivulevikettä ja kahdella metallipidekkeellä.Ne on jotain muovin ja kumin sekoitusta mutta on siistit.
Onko näistä läpistä muita haittoja kuin tuo lumen kerääntyminen? Esim. meneekö maali läppien alla pilalle ja sieltä alkais ruoste levitä sivuihin tms? Ei taida naisihmiseltä ihan itse näiden laitto onnistua, tai ei ainakaan kannata alkaa laittaa, todennäkösesti lopputulos jotain muuta kun pitäisi. Kiitos vastauksista!
Kyllä roiskeläpät säästävät auton sivuja irtokiviltä, jota pyörät heittävät, joten ihan hyvö asia ne asentaa. Asennus ei tosiaan ole eritysen monimutkainen, mutta ei tuo jonkun muun huollon yhteydessäkään paljoa maksa.
Kun muistaa noiden lumi- ja jääpaakkujen poiston, niin hyvin selviää, muita ongelmia ei ainakaan minulla ole niiden kanssa ilmennyt.
Minun ostamissa läpissä tuli muovikalvo,jonka voi liimata läpän ja pellin väliin estäin naarmut.