Niin taas viime viikonloppuna meidänkin kotijärvellämme avattiin uistelukausi raiskaamalla ja ryöstämällä. Saapui yli 60 venekuntaa haukipaikkoja koluamaan juopotellen, kuseksien ja roskaten kaunista järveämme. Mennessään veivät komean saaliin haukea ja ahventa. Ja mennessään rannalla vielä kuseskelivat ja juopottelivat... miten voi joku laki sallia moisen massaraiskauksen... oikein hävettää itsekin olla kalamies, vaikka vain parilla vavalla vetelen ja joskus jopa tuplauistimella ja ruoaksi kaiken kelan laitan.
Ryöstöuistelukausi avattu
5
1952
Vastaukset
- päen ne
semmosen synniksiluvettavan tekivät??
- nuori uistelija
Niin taas alkaa pienen kelirikkokauden jälkeen pitkä ryöstöverkkokalastuskausi. 50-100 metrin jatoja on niemen nokat,lahdet ja vesien selät pullollaan. On pintaverkkoa ja korkeaa pohjaverkkoa. Kaikki tietysti huonosti tai puutteellisesti merkitty. Siellä seassa on myös vuosikymmenien aikana syys- ja kevätjäihin jääneet laiskojen paskojen/ vanhojen käpyjen verkot. Pitkin pohjia, ajelehtien, mutta yhä kalastaen.
Nämä "kotitarvekalastajat" noukkivat vesistä kaikki arvokalat poikasesta lähtien. Sitten he kyyläävät ja manaavat kun pari kuukautta vuodesta uistelevat tulevat "kauheiden kalaharavoidensa" kanssa viemään kaikki kalat.
Voi perkele! Jos täällä jotain pitäisi tarkkailla ja rajoittaa, on se verkkokalastus!!! Verkkojen määrä per nuppi ja silmäkoot tulisi rajata tarkoin. Myös pyydysmaksut sille tasolle kuin kuuluisikin.
Ja eikös ne sepalus auki hukkuneet yleensä ole juurikin kossun voimalla verkkoja kokeneita kalavaareja... - suksia kuuseen
verkko virityksineen. Se se vasta ryöstökalastusta on.
- kelaa
>> vaikka vain parilla vavalla vetelen ja joskus jopa tuplauistimella
>> ja ruoaksi kaiken kelan laitan.
Älä laita kelaa ruaksi, laita mieluummin kalaa. - hoh
Sää oot ilmi selvä "muuttoo vaille rannikolle?Ellet jo asu siä?Toi on niitten håpinåitå.Huhuh mikä ååliå T.Aina tuun kalaan, en roskaan ja kuseksiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site756004Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers794850Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524422SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574172SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953781Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost43509Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi882543SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352399Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat452129