ehkä irlantiin

-feliks-

Ollaan nelihenkinen perhe (poika 6v. poika 1v. ja mieheni). Tarkotuksena ois ehkä mutta Irlantiin joko pysyvästi tai väliaikasesti ja tuli pari kysymystä mieleen, jos jollakulla on vastaus niin kertokoon jos kehtaa :) Ensiksiki tuleeko kielimuuria? Oppiiko kielen ko sielä assuu vai oisko syytä ottaa kielikursseja. Perus englanti kyllä jotenki hallussa ottaen huomioon että sitä ei ole tarvinu vuosiin puhua ja tietenki lapset on toinen asia. Nuorempi varmaan oppii helpommin ko ei vielä puhu laisinkaan, mutta mitenhän vanhempi? Onko kokemuksia?
Millanen terveydenhuolto systeemi siellä on? Miehellä on sairauksia, hankaloittaako se pahoin?

Entä auto? Meilon suht uus auto ja siellähän on ratti toislla puolen, meneekö vaihtoon?

Millanen mahollisuus siellä on saaha töitä? Mies on rekkakuski jolla on oma firma täällä kotopuolessa ja mulla ei paperillisesti ole ammattia, mutta olen tehny tarjoilijan töitä vuoden verran ja viimiset viis vuotta olen ollu omalla huoltoasemalla.
Olen lukenu sen Irlantiin muuttajan opas tekstin täältä netistä ja siitä sain aika paljon tietoa, mutta soli niin kauan sitte päivitetty viimeksi etten tiä pitävätkö asiat vielä paikkaansa.
Mitkä on semmosia TÄRKEITÄ asiota jotka täytyy ottaa ehottomasti huomioon muuttoa harkitessa?
Kiitos kovasti etukätheen jos joku vain vaivautuu jeesaamaan :)

3

1192

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiva olisi tutustua

      Kielen lapset oppii kyllä nopeasti. Olemme asuneet täällä kohta vuoden. Meillä lapset ovat 4v, 6v ja 8v. Ja kaikki osaavat jo ihan hienosti puhua. Kaksi isompaa aloitti koulun niin että osasivat englanniksi sanoa vain, minä haluan jäätelöä. Tottahan koulun käynti alussa on vaikeaa ja yhdessä sanakirjan kanssa teimme läksyjä.
      Nyt sitten syksyllä aloittaa koulun nuorimmainen, odottaa kovasti.
      Itselläni ei todellakaan ole hyvä enkun kielitaito, mutta kummasti sitä on pärjätty. Kerran viikossa käyn muutaman tunnin opiskelemassa kieltä.
      Onko teillä jo ajatusta minnepäin muuttaisitte?


      Jos haluat kirjoittaa ja tutustua, niin osoitteeni on: [email protected]

      • lehtolainen

        Olen ensikuun alussa tulossa aupairiksi sinne jos haluat niin voin antaa oman sähköpostiosoitteni sulle vai voinko kirjoitella sinulle

        T:Tiina


      • Lehtolainen

        Oletteko vielä siellä? Jos olette niin missä päin. Itse tulen sinne au pairiksi lähelle Pääkaupunkia
        Olisi mukava saada tuttavia heti kun tuun ettei tarvi yksin olla.

        Voi laittaa sähköpostia myös muutkin suomalaiset saavat laittaa

        [email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1466
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1101
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      871
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      835
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      816
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      164
      773
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      699
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      83
      691
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe