Hei.
Olen aina halunnut lentoemännäksi ja valmistun lukiosta syksyllä. Olen ottanut selvää, että lentoemäntäkurssien vaadittu ikäraja on n. 22 vuotta. Joten mihin minun kannattaisi suunnata lukion jälkeen? Auttaako merkonomin ammattitutkinto?
Entä kielet? YO-kirjoituksista englannista tuli C. Ruotsia en kirjoittanut.
Olen aina halunnut lentoemännäksi ja valmistun lukiosta syksyllä. Olen ottanut selvää, että lentoemäntäkurssien vaadittu ikäraja on n. 22 vuotta. Joten mihin minun kannattaisi suunnata lukion jälkeen? Auttaako merkonomin ammattitutkinto?
Entä kielet? YO-kirjoituksista englannista tuli C. Ruotsia en kirjoittanut.
Vastaukset 3
Vanhimmat
toivottavasti 'olen aina halunnut lentoemännäksi' perustuu muuhunkin kun että 'on kiva päästä matkustelemaan ja rakastan lentämistä'
Ja jos et jaksa odottaa 22v asti niin mikset hakisi töihin ulkomaille? esim. Englannissa ikäraja useimpiin yhtiöihin on 18 ja työskentelykin kuulpuheiden perusteella mukavampaa ja antoisampaa kuin finnairilla.
Suosittellisin kielten kohennusta, matkailualan koulutusta ja aluksi voipi hakea kentälle töihin muihin tehtäviin, jolloin pääsy helpompaa. Noin nopeasti sanottuna!
Panosta johonkin seuraavista aloista/koulutuksista: hotelli- ja ravintola-ala, matkailuala, sairaanhoitajaopinnot (sairaanhoitajat ovat haluttuja työntekijöitä mm. ensiaputilanteiden vuoksi). Lisäksi hanki käytännön työkokemusta palvelualan tehtävistä ja harjoittele käytännön/suullista kielitaitoa (lentoemon työssä sillä on suurempi merkitys kuin kirjallisella kielitaidolla). Kokeile myös vuorotyötä (juhlapyhät, yötyö, viikonloput jne), sillä jos se ei tunnu omalta jutulta, kannattaa lentoemon hommat unohtaa heti alkuunsa. Myös työharjoittelu, työskentely tai opiskelu ulkomailla on yleensä eduksi lentoyhtiöihin työhön hakiessa.
Merkonomin tutkinto ei mielestäni ole paras vaihtoehto perustutkinnoksi lentotyöhön mielivälle, toki "kokonaispaketti" ratkaisee. Ehdottomasti siis kuitenkin suosittelen jonkin muunkin ammatin hankkimista, sillä lentoliikenteessä suhdanteet vaihtelee rajusti, ja sen myötä myös työtilanne voi olla hyvinkin epävakaa varsinkin uran alkuvuosina (lue: pätkätöitä tarjolla).
Toivottavasti tästä oli sinulle ja muille lentoemon työhön haikaileville apua!
T: 10v lentoemona