hampaat puhtaiksi!

miten on? pesettekö hampaita alle vuoden vanhojen kanssa? aamuin illoin? miten onnistuu?

meillä poika 11kk ja ollaan kyllä tutustuttu hammasharjaan ja itse laittaa suuhun jne ja kattoo kun äiti tai iskä pesee vieressä niin matkii mutta niinhän se on että kun oikein pesemään aletaan niin laps vaaka asentoon syliin ja sitten harjataan, meillä ei ainakaan kyllä vielä anna tehdä niin, on ihan ihmeissään ja jos vähän harja osuu huuleen tms, niin pistää ja sitten ainakin rupee viimeistään räpiköimään ja haluu pois tai itse harjan takaisin omaan käteen..(ei kai sitä väkisinkään kannata alkaa tAI tulee ihan kauhukokemus koko harjaa kohtaan??)

ONKO KIIRETTÄÄÄÄÄÄÄÄ??

kokemuksia? mielipiteitä?
4326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Osta toinen harja, jota käytät pestessäsi hampaat ja anna pojan "harjata" omallaan. Minä harjaan 1-vuotiaan lapseni hampaat siten, että hän istuu sylissäni selkä mahaani vasten ja harjaa omalla harjallaan. Meilläkin laitetaan vastaan, mutta päättäväisellä otteella vastaan paneminen näyttää vähentyneen. Kovasti kehutaan myös aina kun hampaiden pesu onnistuu helposti. Tietenkään suussa ei saa väkisin sohia, mutta suu avoinna huutavan vauvan hampaat pystyy hyvin pesemään. :)

Äänestä
  • Me aloitettiin harjaan tutustuminen kun eka hammas alkoi näkyä. Ekat 2kk muksu leikki harjan kanssa kuivana ihan itsekseen.
    Sitten mentiin lavuaarin viereen, kasteltiin harjaa ja leikittiin pari viikkoa.
    Nyt kun hampaita on jo 5 ja puoli pelkkä harjan näkeminen saa suun aukeamaan ja kikatuksen raikaamaan.
    Meillä on lavuaarin vieressä kaappi, joka on just oikean korkuinen lapselle palliksi. Eli istuu kaapin päällä, varpaat lavuaarin reunalla ja vanhempi pystyy samalla pitämään vasemassa kainalossaan ipanaa ettei tipu/karkaa. Siinä sitten kurkitaan peiliä ja vuorotellen harjan kaston jälkeen harjataan itse ja vuorotellen vanhempi harjaa.
    Ja ennenkaikkea leikkiä ja hauskaa se meillä vielä on (kohta ikää 10kk), pestään tosissaan sitten kun suu alkaa olla täynnä hampaita...
    Ja juu, joka ilta yritetään muistaa...

    Äänestä

Meillä pestään aamuin illoin, sillä menestyksellä mikä milloinkin onnistuu. Uusien hampaiden puhkeamisen aikoihin on kausia jolloin pesemisestä ei tule mitään, silloin poika on lähinnä leikkinyt harjalla itse.
Meillä hampaiden pesusta tuli kiva juttu kun siirryttiin pesemään peilin eteen ja samalla ostin uuden erinnäköisen hammasharjan. Lapsi tykkää naureskella peilikuvalleen ja hampaat saa siinä suht hyvin harjattua.

Äänestä

On pesty jo 4kk iästä lähtien vaikka ei vielä hampaita ollut puhjennut. Joskus lapsi on vähän yrittänyt laittaa vastaan (kääntänyt päätä pois), mutta hampaat on harjattu siitä huolimatta. Itkua ei ole tullut, ja toisaalta mitä sitten? Ei aina voi silitellä päätä ja antaa lapsen tehdä päätöksiä... Sanoisin että kokeile hammastahnaa, tositosi pieni määrä mauksi. Voi antaa pestä paremmin. Tiedän tapauksia, joilla on väkisin pesty eikä heillä ole pelkoa hammasharjaa kohtaan tullut.

Itse asiassa tämä on mielestäni sellainen asia, jonka vanhempien kuuluisi päättää, että nyt harjataan hampaat ja sillä sipuli! Jotkut asiat vain täytyy tehdä jos haluaa lapsen parasta. Jos parivuotiaaksi antaa lapsen harjata, niin antaakohan hän sen jälkeenkään vanhempien harjata? Enpä usko. Tuossa iässä se on kuitenkin vähäistä vastaanpanemista ja menee luultavasti kuukaudessa parissa ohi kun huomaa, että hampaat harjataan jokatapauksessa.

Tulipa nyt vähän sekavaa tekstiä, mutta kun itse olen hammashoitoalalla.... :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alle vuosikAS kirjoitti:

miten on? pesettekö hampaita alle vuoden vanhojen kanssa? aamuin illoin? miten onnistuu?

meillä poika 11kk ja ollaan kyllä tutustuttu hammasharjaan ja itse laittaa suuhun jne ja kattoo kun äiti tai iskä pesee vieressä niin matkii mutta niinhän se on että kun oikein pesemään aletaan niin laps vaaka asentoon syliin ja sitten harjataan, meillä ei ainakaan kyllä vielä anna tehdä niin, on ihan ihmeissään ja jos vähän harja osuu huuleen tms, niin pistää ja sitten ainakin rupee viimeistään räpiköimään ja haluu pois tai itse harjan takaisin omaan käteen..(ei kai sitä väkisinkään kannata alkaa tAI tulee ihan kauhukokemus koko harjaa kohtaan??)

ONKO KIIRETTÄÄÄÄÄÄÄÄ??

kokemuksia? mielipiteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu