Hei!
Messengeristä tyhmyyksissäni sain nyt siis ladattua tämän "oletko tässä kuvassa"-haittaohjelman/viruksen.
Ad-aware SE:llä ja MoonSecureAntiviruksella poistin kaiken tarpeellisen mitä löytyi ja manuaalisesti Shift Deletellä itse ladatun tiedostonkin.
Ei auttanut, mutta kuulin tästä ohjelmasta, joten nyt pyytäisin, että joku kävisi logini läpi :)
http://karsimys.freewebpage.org/hijackthis.log
Kaikki ongelmani:
1. mese-virus
2. Mozilla aukeaa hitaasti, muistia kai 2gt, ainakin 1gt.
3. Mozilla ja IE: jotkut sivut eivät aukea(=lataavat loputtomiin,esim googlen haku)
4. Mozilla ja IE: aukeaa pop-uppeja täysin sen hetkisestä sivustosta riippumatta. Pop-upit ovat toistuvasti samoja.
Jostain luin, että tuon tyyppisiin ongelmiin voisi tällä tavalla apua saada, tiedä sitten.
Ja samalla, onko mitään opasta, mistä voisi alkaa opetella tuota HJT:n tulkitsemista & käyttöä?
-amaster
msn haittaohjelma, (selain hidas(?))
amaster
5
458
Vastaukset
- niina9191
itselläni sama virus koneella. :( Miten tämän saa pois??
- Fluf
Eikö auta jos käyttää windowsin omaa "Järjestelmän palauttaminen" toimintoa?
- amaster
Siinä on vaan se ongelma, että ei ole muita kovalevyjä, joihin saisi kamaa talteen, kun kovalevyllä paljon sellaista, minkä ei toivoisi katoavan. Mieluummin eka, jos joku osaisi ton HJT:n kanssa hjälppiä.
:j
- logi tänne
http://keskustelu.afterdawn.com/forum_view.cfm/198
täällä tuntuu toi apu tökkivän...- amaster
tosta linkistä :)
kokeilen sieltä sitte
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161