Ostin uuden 42" full-HD telkkarin, joka on loistava, mutta nyt on kaksi ongelmaa. Ensikin, telkkarista en saa ääntä vanhoihin stereoihin, koska ainoa ulostulo on optinen eli töllö ei sovi 80-luvun vahvariin. Toiseksi, kaapeliboksin kautta välitettävä kuva on surkea, koska telkkarissa on antennidigiviritin ja satun asumaan kaapeliyhtiössä.
Tarvitsen siis:
1. nykyaikaisen stereovahvistimen, jossa on optinen tuloliitäntä
2. hyvän dvb-c-digiboksin, jossa on HDMI-liitäntä
Kysymys kuuluu: onko missään tällä maapallolla myynnissä laitetta, jos olisi molemmat? siis sekä tallentava digiboksi että kotiteatterivahvistin?
Tarvitsen siis:
1. nykyaikaisen stereovahvistimen, jossa on optinen tuloliitäntä
2. hyvän dvb-c-digiboksin, jossa on HDMI-liitäntä
Kysymys kuuluu: onko missään tällä maapallolla myynnissä laitetta, jos olisi molemmat? siis sekä tallentava digiboksi että kotiteatterivahvistin?
Vastaukset 6
Vanhimmat
sun hölmöjä hommia
>
Toiseksi, kaapeliboksin kautta välitettävä kuva on surkea, koska telkkarissa on antennidigiviritin
<
hmmm, noinkohan tuo kuva sitten paranee, jos käytössä on 'digipoksi-vahvistin'
.. tuon ääniliitännän stereovahvistimeen voi tehdä.
Siinä hoodee-tv:ssä kuitenkin lienee myös scart-liitäntöjä. Sellaisesta saattaa olla mahdollista siepata äänisignaali scart-kaapelilla, jossa on audio- eli äänihaaroitus. Siis johdinpari R, L RCA-liittimin. Jos stereossa on vastaavat sisäänmenoliitännät vapaana, niin saattaa onnistua. Jokin aika sitten tein omassa systeemissä tämän, kun liitännöistä oli pula. Ja hyvin soi silloin. Nyt tosin homma toimii näillä optisilla yhteyksillä.
Ylensäkin ohjeena voisi sanoa heille, jotka näitä laitekokoonpanoja aikovat hankkia, että ensin kannattaisi pitää pieni suunnittelutuokio miten systeemin haluaa toimivan. Vasta sitten kauppaan ostoksille. Tuurilla sieltä saattaa löytyä asiaa ymmartävä myyjäkin, tosin se ei ole nykyään ollenkaan varmaa. Varsinkin ruuhka-aikoja kannattaa välttää. Silloin hommissa on yleensä osa-aika-apulaiset. Reippaita poikia, mutta leveät puheet korvaavat asiantuntemuksen.
Näitä äänihaaroituksella varustettuja valmiita scart-liitäntäkaapeleita löytyy alan liikkeistä, tavaratalojen ao. osastoilta ja myös verkkokaupoista. Jos nimittäin ei halua/osaa niitä rakennella.
Tietokone jossa on tarvittavat liitännät ja lisäkortit niin tulee kaikki samassa.
Creativen äänikortti jossa on Dolby 7.1 äänet sekä optinen sisään ulos.
ATI myy Full-HD -hardware tuella olevia näytönohjaimia.
Pinnaclelta saat DVB-C viritinkortin.
varmaan scart-liitin.
Siitä saa äänilähdön ulos ihan linjatasoisena.
Kytkentä:
http://freespace.virgin.net/matt.waite/resource/av/scart.htm
nastat
1-oikea kanava
3-vasen kanava
4-maa