Osaisiko kukaan neuvoa, miten saisin RedHat 8:n kdm:n valikkoon lisätyksi fwm:n siten, että se myös toimisi? Valikkoon lisääminen onnistuu sinänsä kyllä helposti, mutta kun valitsen loginissa window manageriksi fwm:n, jää X juntturaan enkä pääse eteenpäin muuta kuin Ctrl-Alt-Backspacella. Ikään kuin kde yrittäisi väkisin tulla läpi, eli jossain konfigsessa on vikaa.
Olen käynyt läpi Xsession- .xinitrc ja Xresourcet -tiedostot. Ei vain onnaa.
Nyt tarvittaisiin tosi gurun apua!
Olen käynyt läpi Xsession- .xinitrc ja Xresourcet -tiedostot. Ei vain onnaa.
Nyt tarvittaisiin tosi gurun apua!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Menee sekaisin nämä termit. Window manager minkä haluan saada toimivaksi on tietysti twm.
Näyttää Gnome:n valikoista löytyvän myös työpöydän vaihtaja, josta pääsee hiirulaisella valitsemaan mm. twm:n.
Tuskin kuitenkaan haluat käyttää twm:ää - ihan toimiva, mutta äärimmäisen karu ympäristö.
"Suositeltava" vain koneisiin, joissa X:n ajaminen on hyvin kriittistä.
Minulla todella on syyni käyttää twm:ää juuri sen karuuden vuoksi. Enhän minä sitä ympäristöä itselleni tee vaan muille käyttäjille - niille, jotka eivät muuta saa käyttää. twm on hieno räätälöitävä kaikin puolin.
Jos tiedät keinon ohittaa ongelmani, arvostan apuasi suuresti.
Ohoh.... Ai ihan vakavissasi tarjoat käyttäjille twm:ää. Joo kyllä toi mulle hyvin sopisi, mutta mukavuudenhaluiset eivät tuollaisesta ymmärtäne vähääkään.
Ohjelma, jolla työpöytä voidaan vaihtaa löytyy varmasti useimmista jakeluversioita. Hassun osuva ohjelmanimi on:
switchdesk ??? Man switchdesk kertonee lisää...
Tarjoan twm:ää siksi, että sallin käyttäjien käyttävän vain yhtä, itse määrittelemääni ohjelmaa. Mitään ikoneita tai palkkeja ei saa olla, eikä shelliä tai mitään muutakaan saa olla mahdollista käynnistää.
Tämä on helppo nakki ja olen sen jo toteuttanut. Twm käynnistyy kyllä startx:llä, kunhan olen konfannut .xinitrc:n käyttämään sitä.
Mutta itse ongelmaan. Switchdesk on asennettu ja esimerkiksi kde, gnome ja wmaker toimivat aivan ok. Mutta kun lisään listalle twm:n ja yritän loggautua sisään, jää x jumiin ja pelkkä hiiren kursori näkyy. Mihinkään logeihin ei tule mitään.
Kuten ensimmäisessä viestissä kerroin, tässä tarvitaan gurua. Koetapa itse, pystytkö lisäämään twm:n kdm:än aloitukseen siten, että se myös toimii?
/etc/X11/xdm/Xsessioniin vain uusi rivi, niin twm näkyy aloituspalkissa. Eipä tunnu vain riittävän...
kdmrc:hen uusi rivi, niin näkyy aloitusvalikossa. Sitten Xsessioniin lisätään twm, niin pitäisi myös käynnistyä.
X-sessioniin seuraavaa...
twm)
exec -l $SHELL -c "$SSHAGENT /usr/share/apps/switchdesk/Xclients.twm"
;;
>Mutta kun lisään listalle twm:n ja yritän loggautua sisään, jää x jumiin ja pelkkä hiiren kursori näkyy. Mihinkään logeihin ei tule mitään.
Kuten sanoin TWM on todella karu. Vain hiirenkursori näkyy... :(
Hiiren vasemmanpuoleisella näpsykällä saa esiin valikon, josta xterm:in saa käyttöön. Ihan oli pakko kokeeksi siirtyä twm:n käyttäjäksi :) Kiva ohjelma, taidanpa käytellä tätä jatkossakin.
saa normaalimoodiin? Nythän fokus tulee aina siihen ikkunaan, jonka päällä hiiren kursori on. Olen kahlannut man-sivut läpi sataan kertaan ja hakenut googlesta - tuloksetta.
Koko hieno hankkeeni tyssää tähän fokus-ongelmaan, sillä loppukäyttäjät eivät taatusti suostu opettelemaan uutta tapaa työskennellä :(. Pitäisi saada homma toimimaan siten, että ikkuna tulee aktiiviseksi vain ja ainoastaan sitä klikkaamalla.
TWM hieno räätälöitävä? No... Kokeilepa Sawfishiä. Siinä on _räätälöitävä_ ikkunamanageri. Sanan varsinaisessa merkityksessä. Suosittelen tutustumaan - voisi hyvin sopia tarkoituksiisi. Itse en enää suostu muita käyttämäänkään. :)
Fokuksen säätöä ei muuten liene lainkaan tuossa TWM:ssä. Se ei ole nimittäin ihan modernimmasta päästä, kuten varmaan tiesitkin. Voisi jopa sanoa, että siitä on hieman aika jättänyt - eihän sitä edes enää ylläpidetä.
Etsin ikkunamanageria, jossa loppukäyttäjän ei ole mahdollista tumpeloida mitään, vaikka olisi pahatkin mielessä.
http://www.linuxquestions.org/questions/archive/2/2002/08/1/26975 vaikuttaisi vähän samantyyppiseltä ongelmalta.
Kai twm on asennettu ? kdm lukee asetuksena tietääkseni jostain muusta kuin tiedostosta Xsession/.xinitrc/Xresourcet, jotka ovat lähinnä käyttäjäkohtaisia asetuksia. Katso josko /etc/X11:n alla on kdm tai xdm hakemistoja ja niissä jotain mielenkiintoista. Lisäksi kdm:n lokitiedosto saattaisi paljastaa ongelmista jotain, jos se yleensäkään tekee sellaista jonnekin.
Kiitos vinkistäsi. Olin kuitenkin tehnyt jo nuo samat temput aiemmin, ja kaikki näyttäisi olevan ok. Uskon, että vika löytyy jostain muualla sijaitsevasta konfistiedostosta, mutta mistä ;)?
Ette usko, miten vanha pahvi voikaan mennä halpaan! Kdm kyllä käynnisti twm:n, mutta ei poistanut taustaväriä eikä käynnistänyt xtermiä, mistä taas seurasi, että näyttö oli tyhjä. Luulin, että kaikki oli jumissa. Argh, miten sitä voi vieläkin mennä näin vanhanaikaiseen!
Kiitos teille hyvistä neuvoistanne, Redhatisti ja Mik. Homma meni juuri kuten sanoitte.