Google Analytics vs. Snoobi

haluu seurata

Osaako kukaan kertoa mitä eroa on Snoobilla ja Google Analyticsillä?

8

2723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joni Purola

      Snoobin ja Google Analyticsin eroista tärkein on se että Snoobi on palvelu joka ostetaan vuodeksi kerrallaan. Snoobin lisenssiin kuuluu jatkuva koulutus ja tuotteeseen liittyvä konsultaatio. Analytics on ilmainen analytiikkasovellus johon liittyvät tukipalvelut ostetaan tarvittaessa erikseen muualta.

      Snoobissa on B2B yrityksille hyödyllinen ominaisuus jonka ansiosta sivuilla vierailleiden yritysten joukosta pystytään pisteytyssääntöjen avulla tuomaan automaattisesti CRM:järjestelmiin potentiaaliset yritysasiakkaat. Snoobi soveltuu siis B2B myynnin tehokkuuden kasvattamiseen. Googlen intresseissä ei ole ollut luoda tähän tarkoitukseen sopivaa työkalua vaan heidän tarkoituksena on lisätä Googlen sponsoroitujen linkkien myyntiä.

      Snoobilla voidaan kaikentyyppisen Internetmainonnan tehokkuutta mitata keskenään vertailukelpoisesti aivan niinkuin Analyticsillakin. Oli kampanjan tavoite mikä tahansa, käytännössä molemmilla työkaluilla voidaan mainonnan tuloksellisuutta arvioida erittäin hyvin. Tuloksien arviointiin tulee mainonnan mittauksessa kiinnittää huomio erittäin tarkkaan. Hyvästäkään mittarista ei ole hyötyä jos ei tiedetä mistä numerot muodostuvat ja osata tehdä tulosten pohjalta oikeita toimenpiteitä. Kokenut Google Analyticsin käyttäjä pystyy tekemään oikeita johtopäätöksiä kampanjansa tehostamiseksi GA:lla. Tällä hetkellä osaajia vaan tuntuu löytyvän niukasti, mikä lisää Snoobin kaltaisen palvelun suosiota.

      Snoobiin tehdyt asetukset tulevat voimaan takautuvasti kun taas Analyticsin asetuksiin tehdyt muutokset alkavat tuottaa tuloksia vasta muutoshetken jälkeen. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä että jos Snoobin käyttäjä haluaa tietää että kuinka viime vuoden kevätsesongin menestystuotteen voisi saada paremmin kaupaksi ensi keväänä, voidaan asetuksista luoda osio kyseiselle tuotteelle ja selvittää millä hakulausekkeilla tuotteen sivuille tultiin viime keväänä. Tulevan sesongin tehokkaimmat sanat tiedetään siis jo kampanjan suunnitteluvaiheessa. Google analyticsilla tieto jäisi saamatta jos asetuksia ei olla ymmärretty mittauksen alussa konfiguroida oikein.

      Lisää GA:n ja Snoobin eroista voi lukea osoitteesta: www.snoobi.fi/resurssit/snoobi-ja-google-analytics/

      Eikä tarvitse arvuutella.. Olen Snoobilla töissä ;)

    • Joni Purola
    • Joni Purola
    • Jari Esiksson

      Kyllä toi uusi Googlen palvelu voittaa mennen tullen snoobin, ihan vaan voi kattoa tota koodin laatua vs. hintaa. Googlen palvelussa mikään ei maksa, ja sen saa integroitua todella helposti mihin tahansa sivustoon.

      • ketju aloitettu noin 5 VUOTTA SITTEN... Eiköhän erot ole jo selvillä...


    • lapasetkarkaa

      No google jätin analyytin tietää kaikki ja ssen takan on maailman parhaat koodarit ja asiantuntijat ja tosta snoobista ei oo kukaa ikinä kuulukkaan :D

    • Joni Purola

      Kyllä se on jo pitkään ollut niin päin että yritykset haluavat maksaa konkreettisista neuvoista mielummin kuin ohjelmistolisensseistä. Siinä on suurin syy miksi asiakkaat valitsevat Snoobin mielummin kuin Google Analyticsin.

      www.snoobi.fi/akatemia/
      Joni Purola
      0443213463

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3077
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      81
      2904
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      190
      2479
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2195
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      20
      1493
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1406
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1284
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1251
    Aihe