Suomessa on kansainvälisesti erittäin korkea henkirikosten selvitysprosentti. Eräs syy tähän on että suurimmassa osassa jutuissa tekijä tiedetään heti. Näin on toki muuallakin maailmassa mutta olisi kiintoisaa verrata ns. pimeiden henkirikosten selvitysprosentteja eri maiden kesken. Voisi olettaa että esim. Yhdysvalloissa, jossa ammattimainen rikollisuus on huomattavasti yleisempää kuin Suomessa on myös hyvin harkittuja ja suunniteltuja murhia enemmän.
Pimeiden henkirikosten selvitys%
Kysyn vaan
9565
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Katsos kun pimeä juttu on selvittämätön, joten ei niistä voi saada selvitysprosentteja...
Jos tekijä ei ole heti selvillä niin onhan se ainakin vähän aikaan pimeä?
Suomessa kun muuten sattuu oleen ehdottomasti kehittyneemmät tutkintamenetelmät kuin missään muualla maailmassa ja varsinkaan jenkkilässä...joka on muuten rikostutkinnan takapajula vaikka elokuvissa muuta väitetään. Voit vaikka ottaa selvää netissä eri sivustoilta.
Tosi asia vain on että Suomessa kun muuten sattuu oleen ehdottomasti surkeimmat ja alkeellisimmat tutkintamenetelmät kuin missään muualla maailmassa. Voit vaikka ottaa selvää netissä eri sivustoilta.
" Tosi asia vain on että Suomessa kun muuten sattuu oleen ehdottomasti surkeimmat ja alkeellisimmat tutkintamenetelmät kuin missään muualla maailmassa. "
Jos se näin on niin sitten Suomen poliisi tekee ihan SUPER hyvää työtä :)
Kyllä joka maassa pimeiden henkirikosten selvitysprosentti on pyöreä nolla. Jos taas tehtyjen henkirikosten selvitysprosentti olisi samaa luokkaa, niin eipä olisi hurraamista. New Yorkissa murhien selvitysprosentti huitelee siinä 5-10 prosentin välillä, kun taas Suomessa ollaan yli 95 prosentissa.
Suomessa perushenkirikos lienee humalassa, pikaistuksissa tehty, tekijä tai silminnäkijä soittaa poliisit paikalle, ei hirveästi tutkimista. On kai aivan eri juttu jos ruumis löytyy merestä, joesta, metsästä eikä tekijästä ole tietoakaan.
Kyllä ne tapot ja murhat on samanlaisia joka puolella maailmaa. Rikos tapahtuu ja sitten sitä selvitetään.
Suomessa selviää rikoksentekijä hetkessä. Jenkkisarjassa rikoksentekijä selviää tunnin jaksossa... Kumpi on parempi? Vitun mielenkiintoinen kysymys. Suomessa selvitysprosentti on kuitenkin lähes 100! Jenkkilässä 22%... (katso tilastot) On ne hyviä - Suomessa! Rikollinen kiipelissä hetimiten. Panee rikollisen inisemään. Inisemään= uikuttamaan= surkutelemaan kohtaloaan= häviö= tappio. Suomessa surkeat rikolliset??????? Hyvää työtä poliisit! T. kabanossen