Miten voisin rohkaista pentua, joka alistuu jopa itseään pienemmille koirille? Pentua on kyllä sosialistettu pienestä pitäen.
pentu
alistuu
3241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä pidän sitä syynä, että "pentua on kyllä sosialistettu pienestä pitäen". Itselläni on neljä koiraa ja yhtäkään ei ole "sosialistettu" pentuna, vasta puolen-vuoden vuoden iästä ovat tulleet mukaan harrastuskentille(agility, toko, näyttelyt) ja oikein hyvin ovat toimineet toisten koirien parissa. Ovat rauhallisia, ystävällisiä toisille koirille ja ihmisille, eivätkä räksytä koirille tai ihmisille. Koira on laumasidonnainen ja oma perhe on sen lauma. Kyllähän pentu häiriintyy, jos sitä kaikkien koirien kanssa sosialistetaan. Tilanne on sen luontaista käyttäytymistä vastaan, luonnonoloissakin koiraeläimet välttelevät viimeiseen saakka toisten laumojen yksilöitä.
tuo pennun väkisin toisten luokse vieminen joka tuntuu olevan pakkomielle monelle ei todellakaan tee aina hyvää koiralle.koira ei tarvitse periaatteessa ikinä toista koira kamua.
pentu paikkansa löytää, pennun tehtävä on alistua vanhemmalle koiralle, jos ei ole dominoiva pentu mikä ei siis alistu mitenkään päin :)
riippuu niin koirasta, mutta koira joka ei pomon paikkaa havittele alistuu ja rauha säilyy :)