Laitan talon anturan alle??talon alla lähes kokonaan kalliota, n 15neliötä on soralla, siksi ei ainakaan voi perustaa suoraan kallioon, nyt laitetaan sorapatja kallion päälle, mutta mitä soraa pitää olla,??käykö tavallinen täytesora vai pitääkö olla sepeliä esim 0-32mm, kävisikö ratasepeli n.32-50mm ja jos se käy pitääkö laittaa hienompaa ratasepelin päälle...olisi kyllä se täytesora kaikkein halvinta ja takuulla menee tiukkaan,,nyt pikaisia vatauksia sorat tilaan maanataina ja sitä menee aikas paljon:-)
mitä soraa??
make
62099
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sitä 8-25mm sepeliä sinne alle ja muistathan laittaa sitä kallion päälle, ainakin 400mm että saat sokkelin sysymään ehjänä. Voisi myöskin ajatella ensin routimatonta täytesoraa, joku 200mm ja sitten sepeliä 300mm päälle.
Olisi kiva kuulla, todelliselta ammattilaiselta tuo täytön määrä kallion päällä. Tiedän talon, jossa on tuo 400mm, mutta olisiko turvallista laittaa hieman enemmän ?
jos on esim vain 200mm soraa tai sepeliä kalliolla??ei sinne ainakaan vesi voi jäädä kaatavalla kalliopinnalla...ymmärrän jos kalliossa on montunkohta jossa vesi seisoo muuten se sokkeli ei kyllä ymmärrä soran paksuutta alapuolella...ainakin luulisin niin...ja eikö jossakin ole sanottu, että 200mm riittää kallion päällä???mutta en tiedä tosiasioita..ja toivottavasti joku viisas vastaa..
Ihmeen paljon rakennetaan ilman suunnitelmia ja vastaavaamestaria talon pohjia?
Mellä sepeliä 200 mm olisi riittänyt anturan alle, mutta muutettiin suunnitelmia suunnittelijoiden hyväksyminä ja tehtiin suoraan kallioon anturat.
suunnitelmaa eikä muuten vastaavaa mestariakaan, mutta ei se vastaava mestarikaan mikään yli-ihminen ole joka tekee vain oikeita ratkaisuja, sitäpaitsi se talo tulee minulle eikä sille mestarille tai kelleen muullekaan josta johtuen siinä käytetään maalaisjärkeä eikä pelkästään joidenkin viranomaisten suosituksia tai insinöörien kirjatietoa.
Nyt lopetan täällä kyselyn.
se sokkelin menee todennäköisesti poikki jos se ei ole kokonaan kallion päällä tai kokonaan sorapatjan päällä.
Se 200mm voi kyllä riittää ja itsekin kysyin, etä osaisiko joku kertoa asiaan TOTUUDEN. Mielellään sellainen, jolla se tieto on.
Talon on oltava joko joka paikassa kiinni kalliossa tai joka paikassa irti siitä. Meillä talo on irti ja täyttö tehtiin näin:
- anturan alla 0-30 mm mursketta 200 mm.
- yhdessä kulmassa kalliossa oli syvempi monttu. Sen täyttö tehtiin 0-50 mm:n murskeella (ja pinnalle siis 0-30 mursketta 200 mm sinnekin).
Täytössä on tärkeää, että hienoainesta on mukana kaikissa maa-aineksissa. Jos sitä ei ole, maa ei tiivisty. Jos sitä ei ole mukana kaikissa murskeissa, hienoaines saattaa kulkeutua veden mukana pois ja perustus pettää.
Meillä syvä täyttö tehtiin kerroksittain (300 mm mursketta ja sen jälkeen aina tärytys).
HUOMIO:
Perustussuunnittelija on oikea henkilö kertomaan kuinka täyttö tehdään, ei vastaava mestari. Pyytäkää ihmeessä suunnittelija käymään työmaalla tekemässä tarkastuksia ja laittamassa puumerkit tarkastusasiakirjaan. Meillä suunnitteluhintaan kuului kolme tarkastusta.