Pääsin kerran ulkomailla asti ollessani kokeilemaan tosi näppärrä pikku reukkua nimeltään Minimaster (North American Armsin).
Ase oli paitsi hyvän näköinen, niin raskaan 4" piipun ansiosta todella hyvä ampua. Aseessa oli säädettävät takatähtäimet ja se sinällään sopi tarkkuusammuntaan - joskin ei nyt välttämättä kilpailuun. Tässä tarkemmin:
http://www.naaminis.com/bwmm.html
Tämän epäloogisen Suomen lain mukaan ase ikävä kyllä menee nippa nappa tuohon *revolverille* tarkoitettuun taskuase-laatikkoon. (näkemykseni mukaan ei sovi pistoolin vastaavaan).
Tuli mieleeni, että täyskokoisella kahvalla tuosta saisi "laillisen" kokoisen. Googlettamalla ei ole kuitenkaan löytynyt hyviä kahvakauppoja. Mistä saisi muokattavia (tai valmiita) reukun kahvoja, josta tuohon pyssyyn kahvan, joka vapauttaisi sen "taskuase" luokasta?
Muutenhan noin "vähätulivoimaisesta" aseesta ei pitäisi tulla lupa-ongelmia, siinä kun on viisreikäinen rulla ja se on yksitoiminen ja .22 lr tai WMR:llä käyvä.
Kahvakauppa?
5
663
Vastaukset
- lain kiertämistä
Jos sinä itse voit sen kahvan vaihtaa, niin se on vähän siinä ja siinä. Jos aseseppä tarvittaisiin tekemään työ, niin sitten ei ole toimenpiteen laillisuudesta epäilyksiä.
- Hanska kokoa 11 1/2
Kaavailen aseen tuunaamista sellaiseksi että se täyttää lain ja sopii käteen. Mitä helvetin kiertämistä se nyt on?
Samalla tavallahan voisi sanoa, että jokainen moponostaja kaavailee lain kiertämistä, koska moposta saa kotikonstein pelin, joka ei enään ole lain mielestä mopo? - Jösses siunakkoon
Hanska kokoa 11 1/2 kirjoitti:
Kaavailen aseen tuunaamista sellaiseksi että se täyttää lain ja sopii käteen. Mitä helvetin kiertämistä se nyt on?
Samalla tavallahan voisi sanoa, että jokainen moponostaja kaavailee lain kiertämistä, koska moposta saa kotikonstein pelin, joka ei enään ole lain mielestä mopo?Totta. Ei tuo ole mitään lain kiertämistä. Siinä tehdään sellaisesta aseesta joka Suomessa menee taskuaseeksi ihan normaalilla menettelyllä ei-taskuase. Täysin normaalia toimintaa.
Mittasin oman reukkuni kahva poistettuna ja ilman kahvaa se menisi mittauslaatikkoon.
Myydäänkö Suomessa muka aseliikkeissä laittomia aseita, koska aseseppää ei tarvita kahvan poistamiseen? Kahva on kiinni vain yhdellä ruuvilla ja sen yhden ruuvin avaamalla ja kahvan poistamalla reukusta muka tulikin "laiton"?
- Bullseye
käy vilkaisemassa: marschalgrips.com
Hankin täältä omaan Margoliniin pähkinäkahvan mittatilauksella tietty, on aivan helmi!!!- Hanska koko...
Käydään katsomassa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma142589Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne292451Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv612309Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.802233Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k681834PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist101780Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest81766Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941737Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel841654- 1321605