Ei töitä tiedossa, nyt mietin korkeakouluopintojen keskeyttämistä, jotta saisin työttömyyspäivärahaa. Lain mukaan opinnot pitää keskeyttää vuodeksi, jotta saa päivärahaa.
Mutta säilyykö opiskelupaikka, eli voinko mennä vuoden päästä opiskelemaan takaisin, mikäli saan jossain vaiheessa töitä, jotta voin niiden ohella jatkaa opintoja? Opintotuella en pärjää.
Mutta säilyykö opiskelupaikka, eli voinko mennä vuoden päästä opiskelemaan takaisin, mikäli saan jossain vaiheessa töitä, jotta voin niiden ohella jatkaa opintoja? Opintotuella en pärjää.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niin käynet vaikka koulua vaikka päivisin siten että kuukautinen opinto suunitelmasi ei ylitä yli 25 tuntia / kuukaudessa .
Näytät sen opinto suunitelmasi työvoimatoimistoon missä se käsitellään työvoimatoimikunnassa .
Näin tehdessä jos tilanne sinulla menee eteenpäin ihan kivasti ja etsit työtä samalla tulee tehtyä vähän koulunkin eteen työtä työttömyyden aikana .
Kun koulussa viettää vain nuo alle 25 tuntia / kuukaudessa niin tutkintosi numerot kasvaa mihin otat opv. jaksoon kursseiksi lukuun kerrot vain kurssit työvoimaviranomaiselle .
Marko Green Eys? Kirjoitustyyli vaikuttaa tutulta.
Silmät kyllä ovat minulla vihreät pääväriltään ja muutamia ruskeita laikkuja .
Huomaa kuitenkin, että jos olet alle 25-vuotias, vailla ammattia etkä ole täyttänyt työssäoloehtoa, niin keskeyttäminenkään ei auta!!!
Huomioi myös, että vaikka olisit yli 25-v, niin sinulle tulee 5 kk odotusaika, ellei sinulla ole ammattia etkä ole täyttänyt työssäoloehtoa.
Opiskelupaikkaa et menetä.
tekemään kaksi asiaa:
Ensinnä menetytät tahallisesti oikeutesi opintotukeen (et yksinkertaisesti ota tarpeeksi suorituksia jonakin vuonna).
Sitten menet ja hommaat luottohäiriömerkinnän.
Näillä saat soskusta ihan kivasti massia, mutta et kuitenkaan menetä opinto-oikeutta (siis, jos opiskelet yliopistossa. Ammattikorkeissa kai menee opinto-oikeus, jos ei saa tietyssä ajassa tarpeeksi suorituksia).
Voin tätä metodia suositella, sillä itse menettelin juurikin näin opiskeluaikanani. Ei tarvinnut ottaa opintolainaa ja toimeentulotuki oli suurempi, kuin opintotuki. Luottohäiriömerkintäkin poistui sopivasti juuri, kun sain paperit käteen.
Kiitokset asiallisista viesteistä...paitsi luottohäiriö ei kyllä kiinnosta ja juuri sen vuoksi pohdin opintojen keskeyttämistä yliopistossa, kun opintotuki ei vaan riitä peruselämiseen ja on jo jonkin verran lainaakin.
Työssäoloehto kyllä täyttyy ja onpa yksi perusammattikin jo takana, että sen puolesta ei varmaan tarvitse miettiä. Opiskella kyllä haluaisin lisää -> näin olen tehnytkin työni ohessa koko viime talven, mutta nyt ovat työt loppuneet eikä uutta tiedossa vielä... joten vaihtoehdot ovat kohta vähissä.