Nielurisaleikkaus

Menen ensi viikolla nielurisaleikkaukseen.
Kuinka pian sairaalasta pääsee kotiin ja täytyykö olla saattaja mukana, elikä olenko jotenkin "tokkurassa".
Miten pitkään pidetään nukutuksessa?
... Jännittää...
4612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Elä suotta jännitä, hyvin se menee :) Minulta kun leikattiin nielurisat niin seuraavana päivänä pääsin kotiin. Jos seuraavana päivänä pääset pois niin tuskin sinä enää olet tokkurassa. Minulle kerrottiin että ei leikkaus kauaa kestä, että noin puolessa tunnissa homma ohi, tuskin sinua pidetään kauaa nukutuksessa,melko pian voit herätä leikkauksen päädyttyä. Minä ainakin heräsin melko pian,kun vietiin leikkaus saliin niin tunnin sisällä jo olin heräämössä hereillä.

Äänestä

Jos samana päivänä on kotiutus, niin hakija välttämätön. Seuraavana päivänä et ole enää tokkurassa.

Nukutus ei kauaa kestä. Olet unessa noin puolisen tuntia.

Äänestä

Minut leikattiin 12.6 ja pääsin sairaalasta samana iltana kotiin, koska oli hakija ja seuralainen yöksi.
Tokkurassa olin leikkuspäivän illan, sekä hieman vielä aamulla. Nukuttua tuli paljon, oikeastaan heräilin vaan kipulääkkeet ottamaan.
Nyt leikkauksesta on kulunut jo neljä päivää ja olo alkaa olemaan suht koht hyvä.
Kokemuksia kaipailisin niistä peitteiden irtoamisesta (tapahtuu kuulemma noin viikko leikkaiksen jälkeen)onko ketään selvinnyt siitä ilman, että olisi alkanut vuotamaan? Ja sattuuko jos joutuu sairaalaan polttamaan haavat uudestaan umpeen?

Äänestä
  • Hei,
    mulla leikattiin siis nielurisat viime ke 18.6.
    Toipuminen mennyt hyvin, luonnollisesti kipuja on mutta ainakaan tähän mennessä verta ei ole vuotanut. Miten voit(edellisen viestin kirjottaja)? Leikkauksestasi pari viikkoa, onko peitteet irronnu,tuliko verta?
    Mietin sellaista että olisikohan mahdollista päästä viettämään la tiedossa olevia juhlia,vaikka sairaslomalla vielä viikon verran olenkin..?Ottaisin tietysti mahdollisimman rauhallisesti. onko kukaan tehnyt vastaavaa? :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apua kirjoitti:

Menen ensi viikolla nielurisaleikkaukseen.
Kuinka pian sairaalasta pääsee kotiin ja täytyykö olla saattaja mukana, elikä olenko jotenkin "tokkurassa".
Miten pitkään pidetään nukutuksessa?
... Jännittää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu