tarviiko tallinnan päiväristeilylle passia vaikka ei kävisikään maissa?? tai minkälaiset tarkastukset on suomessa ja virossa?
tarviiko?
passia?
9972
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
... ja moneen moneen kertaan aiemmista ketjuista!
Hieman oma-aloitteellisuutta ja sisälukutaito edes alkeellinen, niin auttaa paljon!
Niin monesti olen joutunut kysymyksen ääreen, et mahtaako ajokortti kelvata.
Vastaus on...
EI KELPAA.
Vaikka se on suomessa virallinen henkkari, sillä ei ko. asemaa ole muissa schengen maissa. Vain passi tai virallinen hlö todistus käy. Sikäli kun sitä kysytään.
Itse käynyt Espanjassa autolla huhtikuussa, eikä kukaan kysellyt mitään.. kun on autossa EU kilvet.
Mutta vastaus on suoraan rajavartiolaitoksen edustajalta.
että kuvallinen henkkari tai passi pitää olla mukana vaikka ei sitä kukaan edes katso, sääntö on sääntö.
99% varmuudella sitä ei kukaan kysy, mutta sääntöjen mukaan se pitää olla. Ai että me suomalaiset rakastetaan sääntöjä ja tykätään valvoa niiden noudattamista.
olimme lähdössä poikaystäväni kanssa tallinaan yön yli-risteilylle ja minulla ei ollut passi voimassa joten teimme niin että laitoimme varauksessa poikaystävän yhteyshenkilöksi ja minulta ei kysytty mitään henkkareita. ei siellä kysytä yleensä kuin lähtöselvityksessä kun yhteyshenkilö vastaanottaa maihinnousukortit ym. eli vain siltä henkilöltä ainakin meillä kysyttiin.
soitin asiasta poliisilaitokselle ja poliisipäivystäjä sanoi ettei enää kysellä passeja ollenkaan yleensä ellei nyt käyttäydy todella epäilyttävästi ym..poliisi sanoi että omalla vastuulla mutta jos esim. viron päässä kävisi niin huono onni että joutuisi tarkastukseen jostain kumman syystä niin ei sinne kuulemma jää vaan pääsee kyllä takaisin suomeen =)
sanoisin että matkalle vaan ja mars!
mutta millään samalla laivalla ja samana päivänä ette pääse pois.
Poliisihan ei sitäpaisi näistä asioista tiedä enempää kuin mitä ovat iltasanomista lukeneet, ihme kun eivät antaneet rajavartiolaitoksen numeroa.
paitsi silloin kun sitä kysytään.
...jo lähtiessä suomen terminaalissa pistokokeella, eikä ole näyttää asiallisia dokumentteja, tuskin siitä lähdetään laivaan, vaan jonnekin muualle, missä aletaan selvittää, miksi ollaan lähdössä ulkomaille, ilman asiallisia papereita. Luultavasti se, ja ehkä myös tulevat reissut oli siinä.
Kukaan ei passeja kysele mennen tullen ainakaan "viran puolesta" laivaan mentäessä.