koolauksen kiinnitys

ontelolaattaan

Milläs keinoin olette kiinnittäneet ontelolaatan alapuolelle koolaukset (48x48) sisäkattoa varten? Onko naulatulppa siihen paras ja edullisin vaihtoehto?

14

10314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ampua kiinni

      niin ei tarvitse porailla, kysy vuokraamosta.

      Mikäli alaslasku on isompi kuin 48mm, kiinnitä ensin reikänauhasuikaleet, joihin kiinnität koolingit.

      • Jaakko.

        Eikä se edes onnistu ampumalla. Onteloon voi ainoastaan poraamalla kiinnitää .
        Kokeile vaikka huvikseen . Varsinkin jos ja kun naula osuu onteloreijän kohdalle se vaan rikkoo ontelon siitä kohdin.


    • jii
      • onteloon

        kannaksen kohdalle, ontelon kohdalle vai johonkin siihen väliin?

        Ontelon kohdalla kun betoni on 10 mm paksua...


    • Rauno Kangas

      ..."vetovyöhykkeelle kiinnittämiseen tyyppihyväksytty" - mites minä muistelen ettei naulatulpat automaattisesti olisi tuota luokkaa. Kannattaisiko tarkistaa. Kiinnittimissä ei mainita erikseen sitä, jos tuo hyväksyntä puuttuu - hyväksytyissä tuotteissa se kuitenkin mainitaan.

      Kevyt sisäkatot pysyy varmaan melkein millä vaan, mutta ikävä yllätys on, jos rupeaa kevään merkkinä räystäiden lisäksi sisäkatot tippumaan ;-)

      Lisäksi onteloihin kiinnittämisessä kannattaa huomioida kiinnityskohdat - ohjeet löytynevät valmistajan nettisivuilta - ettei poraa punoksia poikki, jolloin saattaa pudota koko välipohja :-(

      • punoksesta

        katkaisten ei kylläkään putoa mikään. ja satutat reiät ontelon kohdalle, niin pääset helpommalla.


      • Jaakko.

        Eihän ontelo tipu alas kun 6 mm pikanaulalle poraat reikää .


      • Rauno Kangas
        punoksesta kirjoitti:

        katkaisten ei kylläkään putoa mikään. ja satutat reiät ontelon kohdalle, niin pääset helpommalla.

        ...eikä tuota edelläolevaa pidäkään "normitekstinä" lukea. Otin vain esille asiaan liittyviä kysymyksiä - siellä muuten oli kappaleitten lopussa hymiöt - muistaakseni.


      • Rauno Kangas
        Jaakko. kirjoitti:

        Eihän ontelo tipu alas kun 6 mm pikanaulalle poraat reikää .

        ...hieman liian tosissasi edellisen kirjoituksen, vaikka siinä oli hymiöt ja kaikki.

        Siinä edellä oli vain nostettuna esiin ne seikat, jotka kiinnikkeitten tyyppiin ja paikkoihin vaikuttavat.

        Tarkoitus oli kiinnittää huomiota siihen, että kiinnitysreiän luonnollinen paikka on äkkiä ajatellen juuri samassa kohtaa kuin se punoskin on - eikä punoksiin poraaminen ole ainakaan laatan kantavuutta parantava seikka.


      • nyrkkisääntöjä
        Jaakko. kirjoitti:

        Eihän ontelo tipu alas kun 6 mm pikanaulalle poraat reikää .

        Onko jotain nyrkkisääntöjä, millaisia kiinnityksiä ontelolaatan tai tavalliseen betonilaatan alapintaan voi tehdä ilman että asiasta tarvitsee suurempaa huolta kantaa?

        Mahtaako tämmöisillä pysyä tavarat katossa: http://www.renholm.fi/alligator_yleista.html?

        Entäs näillä:
        http://www.sormat.fi/fi/tuotesivu.html?mgid=1&pid=2

        Onko ontelolaatan alapinta muuten vetovyöhykettä muuten kuin jänteiden osalta?


    • Nimetön
      • näyttävät kelpo ratkaisulta

        mikähän lienee hintaluokka? Ei oikein äkkiä netistä löytynyt hintatietoja.


      • Nimetön
        näyttävät kelpo ratkaisulta kirjoitti:

        mikähän lienee hintaluokka? Ei oikein äkkiä netistä löytynyt hintatietoja.

        Betoniruuveja on eri kokoisia, itse käytin koolauksien kiinnitykseen 6x75mm ja ne maksoivat n.10-15e 100kpl paketti. Turun orikedolla sijaitseva sn-kiinnike myi niitä. Emme ole löytäneet rautakaupoista vastaavia.


    • joku tuossa ylempänä

      kirjoittanut, ettei mitään koolausia tarvita, rautakangella vaan reikiä alakerran valaisimille?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2245
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1958
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1489
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1337
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1231
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      93
      1048
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      967
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      913
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      115
      752
    Aihe