Hei ,mulla on semmonen kysymys että joskus klubien/baarien nettisivuilla näkee kuvia missä ihmiset on päässeet kuvattavaksi semmosen sermin eteen.
Mistä tietää milloin tämmönen mahollisuus klubeilla on?
Mua on askarruttanut tää jo TOSI pitkään ja tahtoisin ittekkin semmoseen kuvaan.
voistteko vastata jotka tiiätte asiasta jotain.
kiitos
Mistä tietää milloin tämmönen mahollisuus klubeilla on?
Mua on askarruttanut tää jo TOSI pitkään ja tahtoisin ittekkin semmoseen kuvaan.
voistteko vastata jotka tiiätte asiasta jotain.
kiitos
Vastaukset 5
Vanhimmat
että baareissa ei oteta yhtäkään kuvaa muista ihmisistä ilman lupaa. jos minua joku kuvaa niin valvon kuvan deletoinnin harasoo!
Andre, valitettavasti baarit ovat julkisia paikkoja, joissa saa valokuvata juuri niin paljon kuin haluaa. Jos baarissa on yksityistilaisuus, voi sen järjestäjä rajoittaa kuvaamista. Kuitenkin ilman tätä yksityistilaisuutta kenelläkään, ei edes portsareilla, ole oikeutta estää valokuvausta.
Tosin portsarit voivat poistaa häiritsevästi käyttäytyvän henkilön, joten kannattaa uskoa ettei lennä pihalle, mutta kuvausta he eivät voi estää - ja muista että edes poliisilla ei ole oikeutta ilman oikeuden määräystä katsella kamerasi kuvia ja deletoida niitä, saati sitten jollain tavallisella pulliaisella ravintolassa... :D
esim jos kaupassa tai ostoskeskuksessa vartijoilla on joku nujakka menossa ja he paketoivat "asiakastaan" sitä ei saa kuvata! Vartijoilla on oikeus poistaa kuvat ellei kuvaaja suostu itse tekemään tätä. Uskoisin et poliiseilla on sama..
Jonkun Vaniljan toimittajat kiertävät suosittuaj klubeja isommissa kaupungeissa ja bongaavat kuvattavan arvoisia ihmisiä ja kysyvät lupaa ottaa kuvan. Olet kiinnostava jos sinulla näyttää olevan hauskaa tytön/pojan kanssa tai pienemmässä kaveriporukassa.
nooh siis yleensä (ainaki mun mielestä) on joku tapahtuma sillon tai jonkun jutun järjestämät bileet, ja siellä sitten saa halukkaat jotka sinne on tullu nii mennä siihe kuvaa kavereitten kaa :))