Hei,
kannattaako talopaketin yhteydessä ostaa autotalli/-katos, vai tuleeko se halvemmaksi ostaa muualta? Näin olen joistain lähteistä ymmärtänyt. Millä hinnalla tallin sitten saisi jos ostaisi muualta? Onko kokemuksia?
kannattaako talopaketin yhteydessä ostaa autotalli/-katos, vai tuleeko se halvemmaksi ostaa muualta? Näin olen joistain lähteistä ymmärtänyt. Millä hinnalla tallin sitten saisi jos ostaisi muualta? Onko kokemuksia?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tämän halvemmalla en ole ainakaan minä vielä autotalleja/katoksia löytäny.
http://www.puutalokymppi.com/index.htm
Hinnat alkaen 2600€.
Autotalli 2600,-€ rahti
Toimitussisältö puuosatoimitus:
- Yläohjauspuut ja PK ala-ohjauspuut
- Seinäelementit, 1200 x 2220
______-lomalauta 18x120
______-pohjamaalattu harmaa
______-runko 42x95
- Paneloitu lasiaukollinen ovi 9x19 (ei lasia)
______- ovi tarviketoimituksena
- Puupilarit ja palkit
- Naulalevy ristikot 1:3 __k 1200
- Päätykolmioiden laudat tarviketoimituksena
______-pohjamaalattu harmaa
- Tukilaudat
- Räystäs otsalaudat
______-pohjamaalattu harmaa
- Ruoteet peltikatolle
- Rakennuslupa piirustukset (ei asemakuvaa)
- Rakenne piirustukset
- Perustus mittakuva (ei perustus suunnittelua)
- Kokoamisohjeet
Tästä puuttuu vielä:
-katemateriaali
-tuuleturimat
-aluskate
-varastossa ei minkäänlaista ikkunaa
-kattokulma 1:3, monellekkaan tontille tuollaista lättänää ei saa edes pystyttää
-kattoristikot k 1200, noin loivalla katolla aika suuri jako.
-ei senttiäkään kaidetta
-ei lumiesteitä
-ei rahtia
-eikä myöskään muutoksia sallita(ain. peilikuva)
-voiko tuollaiseen laittaa edes tiilikattoa
Hintaa alkaa tulla lisää kun alkaa rakentamaan.
Halpa ja vajaa on vajan rakennussarja.
ei taida toteutua tässäkään...
Hyvä vaihtoehto , jos haluaa edullisen tallin. Tein kaupat puutalokympin kanssa ja sain kyllä vastinetta rahalle. Säästin roiman summan rahaa. Peltikate ja vähän puutavaraa piti ostaa lisää. Kustannusarvio alittui useilla 1000 euroilla 35ATV mallissa. Tietysti kyseessä oli kylmä talli, mutta mahdollista eristää jälkeenpäin. Olen tyytyväinen.
Omakohtaisen kokemuksen perusteella voin sanoa, että ainakin meidän tapauksessa talotoimittajan tarjoama erillinen autotallirakennus oli huomattavan kallis verrattuna erikseen ostettuun. Päädyin loppupeleissä hankkimaan Kauhajoen Puutalokympin valmistaman autotalli/katos varasto -ulkorakennuksen.