Kesällä suunnitteilla Viron saariston kiertäminen pyörällä. Tykkäisin ottaa oman pyörän mukaan. Bussilla mentäisiin. Onko kenelläkään ollut pyörää mukana linja-autossa, siis tavallisella reittiliikennebussissa (ei siis valmisturistimatkalla)? Katsoin, että Tallinnasta menee suoraan bussi Saarenmaalle sekä Hiidenmaalle.
Myös vinkkejä mukavista yöpymispaikoista kaivattaisiin...
Myös vinkkejä mukavista yöpymispaikoista kaivattaisiin...
Vastaukset 5
Vanhimmat
www.bussireisd.ee löytyi tällainen ohje:
Depending on concrete bus company, one bus takes 2 - 3 bicycles on. Unfortunately we can not guarantee beforehand that the bus takes Your bicycles on. It depends on amount of other passangers luggage. To avoid damaging other passangers baggage the bicycle must be properly packed and wrapped.
Hiidenmaalla, Saarenmaalla ja myös pikkusaarilla on monia maatilamajoituksia, jossa saa huoneen aamiaisella kohtuuhintaan. Sellaisen voi ottaa pariksi päiväksi ja sukkuloida siitä eri puolelle ellei halua koko ajan raahata tavaroita mukana.
www.hiiumaa.ee ja www.saaremaa.ee ja niissä majandus.
Saarilla isot tiet ovat pääsääntöisesti tylsiä, joten reitit kannattaa suunnata pikkuteille. Niilläkin voi olla jonkinmoinen päällyste, ettei tarvitse pölyä niellä.
Täsmennän vielä kysymystäni: Miten Viron päässä suhtautuvat pyörän kuljettamiseen linja-autossa. Onnistuuko? Onko jollakin kokemuksia?
Ei ole kokemuksia ottavatko virolaiset bussit pyöriä kyytiin. Kävin muutama vuosi sitten Saarenmaalla, vuokrasin silloin pyörän Kuressaaresta. Oletko harkinnnut sitä vaihtoehtoa, se on helppoa ja vaivatonta. Saarenmaan tiet on aika tasaisia ja helppoja polkea, matkanteko onnistuu peruspyörälläkin. Hiidenmaalla olen käynyt henkilöautolla, näkemäni perusteella pyöräily sielläkin onnistuu. Oma pyörä on tietysti tuttu ja turvallinen mutta harkitsepa silti vuokrausta. Hyvää matkaa, uskon että tulet nauttimaan, lomailu Virossa ja etenkin saarilla on aina hieno kokemus, ennen kaikkea ihmiset siellä ovat ystävällisiä, en ole kohdannut mitään ongelmia matkoillani.
Eli sun on joka kerta pakattava pyörä kunnolla paketiksi ettei se vahingoita toisten matkatavaroita. Eli eipä kannata yrittää ottaa pyörää bussiin jos et halua kantaa mukana pakkauspahvia ja teippiä.
jo pelkkä "paketin" kuljetus maksaa. http://www.laatumaa.com/page.asp?Section=325http://www.mtv3.fi/matkailu2006/arkisto.shtml?20465
http://www.estnet.info/saarenmaa/viro.asp?luokka=ruoka
http://www.rbmere.ee/index.php?keel=fin&p=144
Palasimme 3.päivän Saarenmaan kiepiltä ja törmasimme 4. polkupyörä-safariin. Tasaista maastoa, mutta kalkkikivi eli hieno pöly leijui kaikkialla. Siellä koettu ennätyskuivuus !