Minulla on kallis digi-järjestelmä.
Kuvasin lyhyellä zoomilla.
Kuvista osa meni ihan pimeäksi,
vaikka oli kaunis aamuvalo.
Osa oli liian tummia, mutta niistä
saa jotain paintilla.
Oliskohan kakkulassa vika.
Kuvasin automatiikalla.
Muutama ruutu oli ihan mustia.
Kuvasin lyhyellä zoomilla.
Kuvista osa meni ihan pimeäksi,
vaikka oli kaunis aamuvalo.
Osa oli liian tummia, mutta niistä
saa jotain paintilla.
Oliskohan kakkulassa vika.
Kuvasin automatiikalla.
Muutama ruutu oli ihan mustia.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vika on kukkarossa: Nikon D 100 ei ole kallis. Sehän on suorastaan naurettavan halpa.
Vika voi myös olla Nikonin edistyksellisessä valotuksen haarukoinnissa: sillä kuvatessa osasta kuvista voi tulla tummia, ja osasta voit peräti sinäkin saada jotain aikaiseksi vaikka paintilla, köyhänä kun sinulla ei kuitenkaan ole varaa Photoshop seiskaan.
Moi !
Mikäli olet kuvannut laajakulmalla niin helposti kuvaan tulee joku kirkas kohde (aurinko tai sen heijastus) joka dominoi keskiarvoistavaa mittausta.
Tälläisissä tapauksissa pitäisi käyttää ihan omaa päätä ja mitata se valo vaikkapa omasta kämmenestä tai käyttää valotuksen korjausta.
F5:n tyyppinen mittari toimii paljon paremmin.
Tutki tarkemmin minkälaisissa kuvissa on valotus pielessä ja mieti minkä takia. Olisi mukavaa saada linkkin johonkin kuvaan niin voisi antaa paremman arvion.
Moikka
Jotain on tapahtunut kameran säätöjen kanssa.Mulla on samanlainen kamera eikä ole ongelmia.Otappa yhteyttä.D-100 kamersta mulla on kattava opas CD:llä
automatiikkavipu oli siirtynyt yhden pykälän
kiitos
Ole hyvä.Hyviä kuvaus päiviä ( myös iltoja ).