Kantatie 92

Lapinmatkaa suunnitteleva

Kysyisin vain pientä neuvoa. Minkälainen tieosuus on kantatie 92, joka lähtee Karigasniemeltä Norjan puolelle, menee Karasjoen ohi. Yhtyy jossain kantatie 93 ja jatkuu Kautokeinon kautta Suomeen Enontekiölle. Onko kukaan ajanut tuota reittiä?? Kuinka pitkä on ja millaista tietä?? Olisi tarkoitus poiketa myös Norjan puolella. Jos joku tunnistaa reitin, niin antaisiko vinkkejä tolle reitille.

5

2900

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viime syksynä

      Viime syksynä syyskuun toisella viikolla vuonna 2007 parhaaseen ruska-aikaan ajettiin sateessa juuri tämä tienpätkä.Se oli meistä hiljainen,melko yksitoikkoinen ja maisemat olivat pääosin tasaisia.Odotimme enemmän kun matkaamme suunnittelimme,mutta ehkäpä toisella kertaa vaitsemme pitemmän reitin.Tämä on oikopolku tunturilapista käsivarrenlappiin.
      Hyvää matkaa toivottaa "patomäen pahapoika" martti

      • jaehku

        tunturilappi ja käsivarren lappi on kyllä yks ja sama asia. tai käsivarren lappi on osa tunturilappia johon kuuluu: muonio, enontekiö, kolari ja kittilä


    • kenttään....

      välillä varuskunta, alkaa Suomen tullimiehen perslävestä.

    • Mai 17

      Karigasniemen ja Hetan välillä näkyy vain tyypillistä metsärajan yläpuolista vaivaiskoivikkomaisemaa vailla korkeita ja teräväkärkisiä tuntureita/vuoria.

      Paras turistimesta on Kaarasjoen Sápmi-parkki ja käynti Pikefossenilla (koski) Rv93:lla, tosin tietää ainakin yli 10 km lenkkiä Rv92:n ja Rv93:n risteyksestä kohti Altaa.

    • norjasta Norjasta

      Karigasniemeltä Karasjoelle on vajaat 20 km. Karasjoelta Kautokeinoon on noin 130 km. Kautokeinosta Enontekiölle on noin 80 km.

      Mielestäni kyseinen tieosuus on melko yksitoikkoinen, joten jos aikaa on niin suositelen ajamaan pidemmän lenkin: Karasjoelta Lakselviin (n. 75 km), Lakselvista Olderfjordiin (n. 65 km), Olderfjordista Skaidiin (n. 25 km), Skaidista Altaan (n. 85 km) ja Altasta Kautokeinoon (n. 130 km). Tuon mutkan aikanahan voi poiketa vaikka Hammerfestissä (Skaidista matkaa vajaat 60 km/suunta). Ajokilometrejän tuossa kyllä kertyy ja polttoaine maksaa, mutta mielestäni tuon reitin aikana näkee monta kertaa upeammat maisemat kuin suoraan Karasjoelta Kautokeinoon ajaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      264
      3231
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      77
      1295
    3. 66
      1203
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1039
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      48
      933
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      931
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      41
      772
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      772
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      708
    Aihe