-99 Corsaa ostelemassa

Kyylääjät

Moro
Mihin kannattaa kiinnittää huomiota -99 1.2i 16V Corsassa? Onko joku paikka herkkä ruostuun tai onko kalliita tyyppivikoja mitä pitäisi kyylätä ko mallista?
Vai kannattaako kiertää kaukaa koko Corsa?

3

1096

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sepi

      Mulla ollut ko.auto jo vuosia.Autolla olen ajanut n.150tkm.Pieniruokainen,näppärä peli.Osat halpoja.Kone varustettu huolettomalla nokkaketjulla.Mätävikoja ei ole ollut.Takajousista yläkierukka katkennut,joten jouset vaihdettu.Magneettinttiili vähän takkuilee joka näkyy siten,että saattaa hiukan miettiä kiihdytyksessä.Rauhalliselle miehelle tästä ei haittaa.

      • wade

        olen ostamassa nyt opel corsaa b ja olis kiva tietää siitä vähän enemmän millainen tuo 1.5l diesel on ei kovin ripeä ainakaan:) eli ja - ylensa corsasta:)


    • Mike and the Mechanics

      No me ostettiin vuosi sitten n. 100 tkm ajettu -00 Corsa 1,2 16V (100 Edition: sähköpeilit, ohjaustehostin, keskuslukitus). Siis samanmallinen kuin -99. Auto oli meistä kohtuuhalpa, maksettiin siitä 3200 e täydellisellä huoltohistorialla ja tuliterillä laatukesärenkailla. Oli tarkoitus saada edullista ajoa kakkosautolla ja yhtenä vaikuttimena oli ketjukone.

      Takajarrujen kanssa oli viime syksynä ongelmia, toisen puolen jarru "hirtti" kiinni silloin tällöin. No paikallinen korjaamo avasi jarrut, putsasi, vaihtoi kulutusosat ja sen jälkeen on sekin kohta toiminut huolettomasti.

      Muuten autossa ei ole ollut mitään moittimista. Pienikultuksinen (sekalaisessa ajossa on kulutus 5-6 l haarukassa), näppärä ja luokassaan mukava ajaa. Ei ihan Vw-konsernin tasoa, mutta hyvä kuitenkin. Mittariin on tullut meillä n. 15 tkm.

      Ehkä tämä auttaa jotakin, jos vielä pyörittelet samaa asiaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      395
      5863
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1809
    3. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      47
      1232
    4. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      121
      1043
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      98
      946
    6. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      47
      943
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      56
      924
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      133
      919
    9. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      46
      907
    10. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      861
    Aihe