...tänään ja lapset poikkesivat näyttämään niitä (oli sovittu rahapalkkio hyvistä numeroista). Kun hiukan moitiskelin tuli vastaukseksi tiukka pyyntö näyttää oma todistus vastaavalta luokalta (kaikki on tallella!). Niin siinä kävi, että jouduin itse selittelemään, miksi uskonnosta oli ollut vain kuutonen, vaikka isäni oli "kirkonmies". Onko teillä vastaavia muistoja? Ovatko todistukset tallella?
Koulutodistukset jaettiin...
torivahti
491204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
todistuksessasi olleeseen kutoseen..
näyttää kakaroille toisin päin. Kutonen näyttäisi niin aika paljon ysiltä. Mutta jos se oma tokarisi oli ysejä, katso tarkkaan miten päin näytät.
Tuo rahalahjominen on toinen juttu. Sopiihan sekin, mutta voi päästä lööppeihin. On tuo vaalilahjominen muotia, mutta mihinkä valeihin ne kakarat nyt kolehtia meinaavat?
...on useimmiten subjektiivinen näkemys.
tosin eivät kaikki, viimeisin vain.
Eihän näitä nykypäivän kouluja ja minunkin ajan koulua voi verrataakaan. En aseta mitään vaatimuksia lasten numeroille, kunhan olisivat nätisti, - joka ei tarkoita liian kilttiä, pitää lapsen kyseenalaistaa openkin mielipide jos siltä tuntuupi.
Nykylapset on viisaampia kuin me.
yritähän uudelleen...
:)
...niin kuin oli ennenkin. Poikani sai muikkarin, kun oli piirustustunnilla piirtänyt karhulle "kulkuset". (Minä sain siitä heti raivarin ja olisin soittanut opelle, mutta poika kielsi). Se näkyi sitten todistuksessa muissakin numeroissa. Pidin pojalle luennon aiheesta "valta ja vallan käyttö". Korostin ensivaikutelman merkitystä ja kun seuraavana syksynä vaihtui opettaja, kuutoset kääntyivät yseiksi... poika oppi mielistelyn jalon taidon, joka nyt minua rassaa...
että opetit hänet piirtämään paremmin.
:)
Kahdeksan on jo mielettömän hyvä numero ja siihen saa tehdä jo aika paljon töitä!
tietäävät enemmän maailman menosta jo ekaluokalla, luettelevat kaikenmaaliman bronttosaurukset ja muut liskot esikoulussa, ja kertovat niitten alalajit ynms.
Ja Helmi 2v. luettelee ranskalaiset automerkit kun näkee kuvan, oikea vastaus tulee kuin apoteekin hyllyltä :)
HTZA: sta ohi...?
Helmi on kiva, minäkin olen autohullu.
En tosin Ranskalaisten.
Jenkkiläisten. Mutta terveisiä Helmille, hänestä tulee vielä harvinaisen loistava vaimo jollekin.
Pannulappuja saa ostaa kaupasta.
Ja Kiinalainen pesula ompelee siinä samalla.
ei kyllä koskaan tarvitse sotkeutua johonkin Filosofian Maisteriin, pääaineena Ranskalais-Venäläinen kirjallisuus.
Kyllä ne on miehet jotka siinä ympärillä pörräävät, varoita vaan isäänsä, jo ajoissa!
Minunkin aikanani vedettiin kymppejä ihan alvariinsa.
Se että minä en vetänyt, on toinen asia.
Mutta numeroista saattoi hyvin päätellä mitä tyttöjä iskeä.
Ja luulen että olisi parempi antaa rahaa niistä huonoista numeroista, pääsisivät hakemaan edes miestä tanssilavoille ja kapakoihin.
Ja ostamaan nättejä alusvaatteita.
Olisi jotain tulevaisuutta.
Niinpä, mikähän se oli noissa vanhanajan opettajissa? Kun lasten koulutyökin arvostettiin vanhemman "aseman" mukaan. Varakkaiden lasten syntejä ei syynätty koskaan, yhtä tarkasti. Ja tavallisen työläisen lapsen piti olla oikeasti lahjakas, että se näky myös todistuksessa.
...mikä on petkel ja mihin sitä käytettiin. Yhtä tarpeellinen tieto elämässä kuin brontosauruksen nimen ulkoa opetteleminen.
...tarvinnut pojalle piirtämistä opettaa, on päihittänyt minut siinä taidossa jo pitkään. Enkä ole häntä karhujahtiinkaan ottanut mukaan, kun on vielä alaikäinen... :-)
kun on hulluna se tosiaan vaatiikin jonkinlaista hulluutta. Ensimmäistäkään järjellistä syytä ei ole jenkkikoslan pitämiseen kun autojakin on olemassa.
ne ajelee, mutta Helmi tykkää ranskalaisista autoista.
ei kai ole niin kiinostava, ja aika näyttää mikä rupeaa kiinostamaan lasta, - ei niistä tiedä, jos vaikka taiteilijoita :)
opettajat siihen aikaan melko puolueellisia.
...petkeleen, se oli koekysymyksenä kansakoulun kolmannella tai neljännellä luokalla. Olin lukenut oppikirjasta petkeleen käytön mielenkiinnolla, koska sana miellytti minua, olihan se niin lähellä kirosanaa, ja meillähän kotona oli tiukka kiroilukielto, isäni oli kirkonmies... :)
poijjankolli jo..
Ekalla tämä meijjän prontosauruksia tutkiva journalistin alaku vasta on..kerkee tuo petkeleetkin luvetella. :)
Ukkisa ollu muusikko, - Dallapeessä soittanu, josko tulisi muusikko..
...mitä lapsesta isona tulee, oli lahjat lapsena mitkä tahansa. Meidän koulun kaikkien aikojen parhaasta piirtäjästä tuli ulosottomies...
homma vaatii, ainakin näyttelijän lahjoja.
Harmi toisaalta, mutta ainakin etuna säännölliset tulot; taiteilijan pitää olla tosi hyvä että hän pärjää taloudellisesti, - yleensä vasta perikunnat niillä tuotoksilla rikastuvat.
Ei tiennyt moni nälkää nähnyt taiteilija, että heidän töitä myydään joskus monilla miljoonilla..
Minustakin piti tulla kanttori-urkuri neljännessä polvessa, kunnes menin Köpikseen...
siis vain boheemin elämän siitä sukusi taiteellisuudesta/ko? :)
...minusta ajattelet!!?? :) Menin Köpikseen urkukonserttiin jossa urkureiden juttuja kuunnellessani tajusin, että minun kyvyilläni ja harjoitteluhimollani olisi mahdollisuudet vain keskinkertaiseksi kyläkanttoriksi, jos siihenkään... Boheemeja elämäntapoja olen harrastanut vain ajoittain ja kontrolloidusti. Uskoisin. :)
ja heillä on kaksisuuntainen mielialahäiriö. Kun masennuksen ja manian kaudet vaihtelevat, syntyy taidetta.
en uskalla sanoa on, - joku taiteilija voi suuttua vaikka :)
Kai itsestä ammentaminen on aika rankkaakin..
kai vain liian suoria johopäätöksiä, sorry, - ei ollut tarkoitukseni loukata.
Pilailinkin hieman..:)
Kun olet siis ihan oikeasti kanttoorisukua?, onko musikaalisuus hypännyt yhden sukupolven yli, vai?
...vaan jäi vähemmälle käytölle. Instrumenttien soitossa kun ei pelkkä musikaalisuus yksin riitä, pitäisi harjoitellakin. Opiskeluaikoina kapakkabändissä (kotiväen tietämättä!) soittaessani huomasin, että portsarina tienaa paremmin. Siihen loppui soittourani.
tuoma "rappiotila". :)
Muuten, onko jo soitajia seuraavassa polvessa?
tätini nimi.
Helmi on varmaan hyvää seuraa.
Luin tuossa hetki sitten hyvän tokaisun lapsen suusta. "Vaari tietää,että naishirvi on lehmä"
Siiri 8v.
Mukavia keskusteluja teille sinne.........
ei ole oikein ikäistään seuraa, serkutkin jo kolulaisia, siksi hänestä on tullut niin ison oloinen; toivottavasti hän pääsee syksyllä päiväkotiin, edes muutamaksi tunniksi päivässä.
Ja viime vuonna ei sopinut muskariinkaan, joka oli tosi harmi Helmin kannalta.
...mutta eipäs sitä sen jälkeen enää tampuurissa seisoskelemalla ole tullutkaan... Jälkipolvi pimputtelee pianoa, mutta onneksi ei liian tosissaan.
olisi juuri sopivassa iässä tutustumaan muihin lapsiin.
Vanhemmat jaksavat paremmin ja Helmi oppii "niin" paljon hyödyllistä muista.
"yksinäisellä" lapsella vuorovaikutustaidot jäävät oman ikäisten kanssa huonoiksi, ja vaara joutua esim. koulussa kiusatuksi on suurempi kuin "tappelemaan" oppineella lapsella.
Tämä nyt meni ohi aiheen, - mutku en malta olla aina niin asiallinen. :)
Sorry vaan aloittajalle.
oletko ihan varma että sinun autosi on täysin ei amerikkalainen?
Japanilaisissa autoissa on amerikkalaisten osia, amerikkalaisten autoissa on kiinalaisiaosia, saksalaisissa autoissa on epsanjalaisten osia, englantilaisetkaan eivät ole enää englantilaisia.
Tiesitkö että Kia ja Chevrolet ovat käytännöllisesti katsoen sama auto?
hyvä harrastus, - olen kateellinen soittotaitoisille ihmisille.
...taidosta se on sitten pois, joten ei kannata olla kateellinen. Ja se vaatii jatkuvaa harjoittelua, niin kuin kaikki muutkin opitut taidot.
Mulla oli kouluikäisenä muut harrastukset päällimmäisenä kuin opiskelu. Meidän lapset tietävät sen ja olenkin varoittava esimerkki...Mutta olen vanhemmiten alkanut opiskelun riemun löytämään. Sanotaan että parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
tein sinusta ihan aloituksen.
:)
minulla.
Kirjoitinkin vasta kymmenisen vuotta sitten ja opiskellut senjälkeen jotain koko ajan.(hurahtanut jotenkin?)
tuli nelonen kun en uskaltanut edes avata suutani, heh.
En saanut päästätodistusta eräästä ammattioppilaitoksesta, koska tenttejä oli suorittamatta. En edes mennyt koululle sinä päivänä, kun todistuksia jaettiin.
Kaikista pahinta on muisto siitä, mitä äitini sanoi "sinua saa hävetä, kun kaikki kysyvät, miksi sinun nimeäsi ei ollut lehdessä".
Samanlaisia kommentteja olen usein kuullut. Suhde äitiini on ollut vaikea.
se oli? Sanooko äitisi että suhde lapseen oli vaikea?
Ei voi alkaa etsiä syyllistä. Äitini on aina opetettu häpeämään kaikkea, Suomessahan on ollut sota ja kaikki. Ja naapurin ja sukulaislasten menestymistä kytättiin keväisin sanomalehdestä. Sillä ei ollut väliä, mitä nuoret ja lapset ajattelivat ja tunsivat. Hänen häpeäntunnettaan kannan nyt nahoissani. Poikani ovat onneksi reippaampia ja rohkeampia.
....esittelin Pojalleni omaa Päästötodistustani kansalaiskoulusta (vain), jossa keskiarvo oli 8.6:)
KevätJuhla alkoi aamulla klo 8.15 ja aina se on Yhtä Herttainen tilaisuus=D
huonoista numeroista toruttiin ja pyysin äitiä näyttämään todistuksensa,kun se niin hyvä piti olla,sain joka kerta vastaukseksi sen palaneen tulipalossa:-D
kun niitä todistuksia on palanu vähän joka huushollissa! ;D