Se mitä olen 400D:llä kuvannut olen tullut siihen tulokseen että AF on kyseisessä kamerassa surkea vähänki vaikeemmissa olosuhteissa kuten hämärässä tai muussa missä on hankala löytää tarkennuspistettä mihin AF ottaa kiinni. monasti myös tarkennuspisteiden vähyys tuottaa ongelmia maisemakuvauksessa.
Onko 40D ja 5D kameroissa miten erilainen AF vai käyttääkö noikin kamerat samaa systeemiä.
Onko 40D ja 5D kameroissa miten erilainen AF vai käyttääkö noikin kamerat samaa systeemiä.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mitä helvettiä af:llä tekee maisemakuvauksessa?
Maisemissa ei AF:ää tarvita ja eläinkuvauksessa se ei toimi. Jos on pakko käyttää niin pitää käyttää vain keskimmäistä pistettä. Se on ainut, joka toimii.
Samaa skeidaa kaikissa:
http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_eos5d,canon_eos40d,canon_eos400d&show=all
Hanki "ykkönen", jos parempaa haluat.
Vertailun vuoksi: Nikonin D60:ssä on vain 3 tarkennustäplää ja D80:ssä 11.
maisemakuvauksessa jos ei AF kelpaa?
Manuaalitarkennuksella tarkennan aina, oli kohde mikä tahansa.
tarkenna erkkikään näiden kameroiden tihruetsimen kautta.
eiku onhan 40D:ssä se liveview :D
Manuaalitarkennus kyllä onnistuu jos vain valokuvaus on hanskassa. Maisemakuvauksessa ei tarvi edes tarkennuksessa käyttää etsintä, itse laitan tarkennuksen kohdalleen ennen etsimeen vilkaisua, ja sitten vasta sommitteluun käytän etsintä.
Kaikki eivät tiedä että tarkennukesssa on käytännössä kyse etäisyydestä kohteeseen :) .. pitää olla liveview ja hyperkamera :)
"Manuaalitarkennus kyllä onnistuu jos vain valokuvaus on hanskassa. Maisemakuvauksessa ei tarvi edes tarkennuksessa käyttää etsintä, itse laitan tarkennuksen kohdalleen ennen etsimeen vilkaisua, ja sitten vasta sommitteluun käytän etsintä."
Näin minäkin tein filmikamerallani, mutta nyt näissä 1,6 croppisissa kameroissa ja zoomiobjektiiveilla tuo tarkenus tapa ei tosiaankaan toimi.
Mutta nyt varmaan kirjotat kuvaavasi kiinteällä :)
"Näin minäkin tein filmikamerallani, mutta nyt näissä 1,6 croppisissa kameroissa ja zoomiobjektiiveilla tuo tarkenus tapa ei tosiaankaan toimi."
Ns. kroppikamera toimii samoin kuin muut. Ei siinä ole mitään estettä säätää tarkennusta käsin etukäteen, sama pätee zoomobjektiiveihin aivan halpismalleja lukuunottamatta. Halpiszoomeilla onkin jo sitten aivan sama minne tarkentaa, suttua sieltä tulee kuitenkin.
Kiinteällä tietysti kuvaan aina koska en omista yhtään zoomia.
Kiinteällä tietysti kuvaan aina koska en omista yhtään zoomia.
Heh.. tarkenna vaan. Ei sun suttuiset kuvat ole keneltäkään pois ;)
No linkitäppäs kaikkitietävä teini tähän muutama minun ottama kuva niin mietitään yhdessä mikä niissä on vikana. Siitä laitan vaikka pääni pantiksi että olen myynyt valokuviani enemmän kuin sinä.
Enhän minä nyt sinun kuviasi tänne voi linkittää.
Taitaisi jopa olla tekijänoikeusrikos. Eli joutuisin myymättömistä sutuistasi maksamaan ;)
Pääsi voit laittaa minun puolestani, hyvin pitkiä valoitusaikoja vaativaan paikkaan.
Väittämäsihän oli, että manuaalifokus on ainut oikea kaikissa mahdollisissa tilanteissa.
Väitteesihän on aivan sitä itseään.
Vai olisikohan sinulla jo ikänäkö rasitteena? Voi olla, että kannattaisi tarkistaa, että linssit ennen etsintä ovat myös kunnossa. Vaikka uskonkin, että suurin vika löytyykin n. 15 senttiä mahdollisten linssien takaa.
Jutuistasi päätellen olet varmasti kovanluokan ammattilainen ja arvostettu tekijä valokuvauspiireissä. Käy nyt kuitenkin se peruskoulu loppuun niin jatketaan jutustelua sitten. Ehkä sinulla siihen mennessä on sinne päähän tullut edes hivenen järkeä...
Jutuistasi päätellen olet ikääntyvä kuvauksen näyttönsä jo aikoja sitten antanut sparru, joka viimeiseen asti yrittää välttää minkäänlaisen elektroniikan käyttämistä yksinkertaisesta syystä:
"EN YMMÄRRÄ MITEN SE TOIMII, JA KUN MINÄ EN YMMÄRRÄ SE EI VOI OLLA HYVÄ"
Kuinka tarkennat hyperfokaaliseen pisteeseen automaattitarkennuksella jos siinä kohteessa ei ole mitään kiintopistettä, vain pelkkää ilmaa? Kerro nyt helvetti minulle tyhmälle kuinka se tapahtuu niin lähden saman tien kokeilemaan onnistuuko se myös minulta.
Oman muistisi virkistämiseksi tässä lainaus tekstistäsi.
"Manuaalilla tietenkin
Kirjoittanut: ainoastaan mf:llä 31.5.2008 klo 15.35
Manuaalitarkennuksella tarkennan aina, oli kohde mikä tahansa."
Nyt esititkin asian toisin. Etsit yhden esimerkin, jossa mielestäsi autofocus ei toimi oikein.
Kerroppas minulle sellainen tilanne jossa manuaalitarkennus ei toimi. Ihan mielenkiinnosta haluaisin tietää yhden sellaisen, itse kun en ole sellaiseen vielä parinkymmenen kuvausvuoden aikana törmännyt.
Tilanteet joissa rullan pyörittäminen nopeasti vaihtuvien kohteiden kuvauksessa saattaa aiheuttaa sutun tai seuraavan tilanteen hukkaamisen.
Tälläiseen voit törmätä vaikka auto-urheilua kuvatessasi.
Eipä tosiaan ole autourheilua tullut koskaan kuvanneeksi, mutta lentäviä lintuja tulee kuvattua lähes viikottain. Pitääpä joskus ihan mielenkiinnosta kokeilla tuota autourheilun kuvaamista manuaalitarkennuksella, sehän voipi hyvinkin olla että menee persiilleen.