olen pari vuotta nyt opiskellut amk koneinsinööriksi ja toden teolla ammattiaineet alkavat vasta ensi vuonna. kysyisin ihan mielenkiinnosta, että mikä on laakeri? olen netistä yrittänyt etsiä tietoa, mutta ei löydy oikein mitään mikä selittäisi asian kunnolla. näköjään niitä on monenlaisia kuulalaakeri, neulalaakeri jne. entä miten tollainen peruslaakeri asennetaan akseliin?
mikä on laakeri?
12
3340
Vastaukset
- justiinsa
ja insinööriksi meinaat ihan tosissaanko? Kyllä on huoleton olo kun sä alat joskus koneita suunnitteleen. Kaikki vaan joukolla lukee inssiks. Kyllä ihmettelen työpaikalla noita nykyajan inssejä, että mitä vi.... ne on koulussa oikein tehny kun on pihalla kun lumiukko juhannuksena, ei tietty kaikki, mutta melko suuri osa. Onkohan sinne nykyään liian helppo päästä vai mikä on.....? Vai olenko ihan väärässä. Koulutuksen laadun pitäisi korvata määrä eikä määrän laatua. (ei kaikista ihmisistä ole insinööriksi), eikä tarviksekkaan.
- Justiina
menny provoon..? Ja aloittajalle (sekä muille tuleville insseille) tiedoksi että ainoa oikea tapa kiinnittää laakeri on hepata migillä (ei, se ei ole tässä suihkari)!
- hyvää tietoa...
Justiina kirjoitti:
menny provoon..? Ja aloittajalle (sekä muille tuleville insseille) tiedoksi että ainoa oikea tapa kiinnittää laakeri on hepata migillä (ei, se ei ole tässä suihkari)!
- toisaallekin..
Olen koneinssiopiskelija ja tuo ei välttämättä ole provo, valitettavasti. Eikä tarvitse syyttää opiskelija-aineksen laatua, vaan opetuksen laatua. Itse olen todella pettynyt ammattiaineiden opetukseen, käytännössä itsenäistä opiskelua kokonaan. Tentistä olen saanut täysiä pisteitä opiskelemalla monisteniput ulkoa, ymmärtämättä asiaa kovin hirveästi. Yksi opettaja ei selitä lainkaan mitä tekee, kertoilee vain vitsejä harakanvarpaidensa sekaan. Onneksi on kirjoja, mistä opiskella itse. Itse olen hiukan kypsempää opiskelijakuntaa ja osaan vähän etsiä itsekin tietoa, mutta nuoret luottavat vielä opetukseen paljon. Tietty nuorten ei nykyään tarvitse istua tunneilla jos eivät halua, eivät saa sitä vähääkään opetusta sitten mitä tarjotaan.
koneinsinöörille on kyllä miljoona muutakin titteliä kuin suunnittelija. Minusta ei ainakaan tule koskaan suunnittelijaa. Monella tietämättämyys johtuu työkokemuksen puutteesta, kun kesätöihin ei nuoria oteta, ilmaiseksikin kun tekijöitä saa. Opettajina taas on heikoimmat yksilöt, parhaat työllistyvät vapaille markkinoille parempien palkkojen perään. Meillä on muutama huippuopettaja ja tasoero on kuin siperian talvella ja aurinkorannan kesällä. Saa itse päättää kummasta tykkää enemmän.
- tulee tässä
laakeri on sellainen kiva pyöreä vehje että kun sitä keskiosaa pyörittää peukalolla niin se pyörii kivasti siinä paikoillaan samalla kun ulko-osa pysyy aloillaan ja sitä on tosi kiva pyöritellä monta minuuttia putkeen ja kokeilla miten kovaa sen saa pyörimään
- jkjkjjj
entä jos keskiosaa pitää paikollaan, ja pyörittää ulko-osaa?
- kysyt
Minä tiesin laakerin jo pikkutyttönä, monenlaisia laakereita tuli jo silloin isän kanssa rasvattua. Että ihan insinööriksi ajattelit isona ?
- Halkopää
tähänkö ollaan menty. Että insinöörioppilas ei tiedä mikä on laakeri. Ja kaiken lisäksi teknisenalan insinööri tai jotain.
No onneksi wärtsilä vei moottorinsa Italiaan tekoon siellä kait tietävät insinöörit mikä on laakeri. - ewfwefw
Insinöörikoulutuksen pääsykokeissa pitäisi kysyä jotakin tekniikkaan liittyviä kysymyksiä, eikä pelkästään matikkaa ja fysiikkaa.
tällä karsittaisiin suurin osa tumpeloista pois ja insinöörien taso voisi nousta.- mokku-fpr
No se nyt ei mitään oikeasti auttaisi. Tuon tyyppistä asiaa (pintatietoa, tekniikanmaailmatietoa) voi opetella vaikka ala-astelainen, matematiikka on paljon parempi tapa karsia opiskelijoita. Jos näin käytännön koneinsinöörielämässä suunnittelijan hommia mietitään niin ne ongelmat eivät ole siinä _käytännön_ tiedon puutteessa vaan siinä, että koulussa ei opeteta riittävästi teknistälaskentaa. Sen vuoksi yksinkertaisestikin laskettaviin kuormituksiin työnnetään niin perkeleesti rautaa. Toisaalta ihan sama mitä insinööri tekisi, niin nämä käytännön "osaajat" valittavat.
- kun asentaja
vaihtoi paperikoneen isojen rullien laakeria,niin sanoi illalla,etta kaikkein tarkein tyo ,on pyyhkia pois omat sormenjaljet....
maksoi jotkut laakerit liki 80000 $$ kipale..l-h
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2366547Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r524606Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004421Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli74219Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393713Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173618Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683596Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233501SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713283Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532425