Heips!
Onkos joku käynyt Prahassa? Mitä mieltä olitte? Perheeni kanssa olisimme päättämässä loman vietto paikkaa, ja mietimme Prahaa. Onko turvallinen paikka? Kertokaa toki muutakin mieleen juolahtavaa.
KERTOISITTEKO OMAKOHTAISISTA KOKEMUKSISTA
4
2316
Vastaukset
- topi51
Palasin Prahasta 2.6., jossa olin vaimoni ja aikuisen tyttäremme kanssa.
Majoitus keskustan itäpuolella Seifertova-kadun varrella hotelli Victoriassa. Halpa,mutta siisti hotelli.
Rahaa vaihdoin ensimmäisen kerran Vantaalle lentokentällä, jossa sain 405,38 eurolla 9200 korunaa. Seuraavan kerran Prahassa Kaarlen sillan yli mentyämme Mala Stranan puolelle vaihdoin 100 euroa ja sain 2450 korunaa. Viimeisen kerran vaihdoin sunnuntaina Na Prikope ostoskadulla 100 euroa ja sain 1900 korunaa. Eli kärasään tulikomeasti. Vaihtopisteen edustalla ollut kyltti kertoikin ostokurssin, eikä myyntikurssia. No, matkailu avartaa.
Olutta sai paikallisista pienistä sekatavarakaupoista halvimmillaan 0,5 litran pullon alle 10 korunalla eli n. 0,40 sentillä. Kalleimmillaan maksoin 0,5 tuopista Na Prikopen olutterassilla lähes 4 euroa. Useimmiten kyllä tuoppi maksoi pari euroa. Tumma olut oli oikein hyvää, merkistä en tiedä.
Merkkiäkään tasku- tms. varkaista en havainnut. Tosin ammattilainen ei paljon huomiota herätäkkään. Kuulemma tungospaikat kuten esim. raitiovaunut, ovat riskikohteita.
Itse joko kävelimme tai liikkuimme taksilla. AAA-taksi maksoi lentokentältä hotellille 630 korunaa, mutta annoin 700. Paluumatkalla tilasimme taksin hotellin respasta, johon kyyti piti myös maksaa. Se maksoi 650 korunaa eli vähän yli 20 euroa. Auto oli mersu, eikä siinä ollut mitään taksikylttejä tms.
Hintataso yleensä Suomen luokkaa. Minä en jaksanut paljon ostoksiin keskittyä, mutta ei leidiosastokaan mitään erityisemmin näyttänyt ostelevan. Na Prikope kadulla oli hyvä valikoima muotiliikkeitä, jos ne kiinnostavat. Nähtävyyksistä tsekattiin Astronominen kello, Vanhan kaupungin tori, Pyhän Vituksen katedraali, Kaarlen silta, Vaclavin aukio yms. Neljässä päivässä ei ennätä paljon sen enempää käydä läpi. Hieno paikka, kannattaa mennä varsinkin, jos ei ole vielä käynyt keski-euroopan kaupunkikohteissa kovin paljon.
Nyt en keksi enempää, kysy lisää.
-topi- - valtov
Praha on yhtä turvallinen kaupunki kuin muutkin turistikohteet, lähinnä vain taskuvarkaita esiintyy.
Turisteja on liikaa mutta mikäs ihme se on kun
kaupunki on kaunis ja ainakin juomien puolesta suomalaiselle edullinen paikka.
Me käytimme 24 tunnin lippuja joita voi ostaa
jo lentokentältä useamman päivän tarpeeksi.
Bussi 119 kulkee Ruzyně lentokentältä Dejvickán metroasemalle josta pääsee kätevästi keskustaan ja sieltä haluamaansa kohteeseen.
24-hour pass: 100 Kč (6-14v 50 Kč jos oma lippu)
3-day pass (72 hours):330 Kč (myös yksi 6-14v)
5-day pass (120 hours):500 Kč (myös yksi 6-14v)
Taksit ovat kuuluisia siitä että yrittävät huijata turisteilta rahat pois.
Hotelli TYL oli hyvien kulkuyhteyksien varrella,
rauhallisen ja siisti, hyvä aamiainen.
Korunoita kannattaa vaihtaa lähtiessä Forexilta, Prahassa kannattaa käyttä luottokorttia aina kun voi , siten ei joudu valuutan vaihtajien huijaamaksi. WE SELL kurssi on kurssi jolla he myyvät euroja , se mitä euroista saa ei epärehellisissä paikoissa ole näkyvissä !
Kuvia Prahasta:
http://www.saunalahti.fi/~vavauh/ - kokemuksella
Muutin pois Prahasta alkuvuodesta ja voin vain kehua kaupunkia. Lokakuu on muuten paras kuukausi mennä; vähemmän turisteja, mutta edelleen kauniit ilmat. Praha on todella turvallinen, ainoastaan huora-alueita kannattaa välttää ja taskuvarkaita tosiaan riittää. AAA-taksit on turvallisia ja niiden kuljettajat puhuvat edes vähän englantia. Kannattaa käydä ainakin Vysehradissa piknikillä, jos haluaa välttää turisteja, siellä on myös kiva leikkipuisto lapsille. Linna on todella ihana, itse pidin eniten Strahovin luostarista ja Lapidariumista. Ja Prahan puistot on kauniita ja rauhallisia.
- kukkamaariitta
olen olut Prahassa,se on hieno kaupunki,siellä on paljon nähtävää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222227Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739430Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.287421Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3216610Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796281SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805884Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot324908HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.944555Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974319"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770