Kumpi on maailmanlaajuisesti suositumpi/meneestyneempi näistä kahdesta kultakurkusta?
Madonna vai celine
6
2308
Vastaukset
nuo tilastot ovat jonkin verran ristiriitaiset. Joidenkin mukaan Celine on menestynein ja toisten mukaan taasen Madonna.
Madonnaa en kyllä kutsuisi kultakuskuksi. Kultakurkulla tarkoitetaan erityisen hyvän äänen omaavaa laulajaa. Tätä kriteeriä Madonna ei täytä Celine Dion kylläkin.
Madonna on onnistunut itsensä kaupallistamisessa parhaiten. Eikä siihen ole tarvittu mitään ala arvoisia keinoja. Madonnasta voi sanoa: Se on tuote.- ofcoors
Madonna on artisteista menestynein,ei siitä ole epäilystäkää.
-myynyt eniten levyjä
-eniten listaykkösiä ja topten-hittejä
-eniten musiikialan ennätyksiä hallussa - Pransu
ofcoors kirjoitti:
Madonna on artisteista menestynein,ei siitä ole epäilystäkää.
-myynyt eniten levyjä
-eniten listaykkösiä ja topten-hittejä
-eniten musiikialan ennätyksiä hallussaMihin unohtui Elvis Presley. Hän ainut artisti, joka on myynyt yli 1000 milj. levyä. Siihen Madonnalla on pitkä matka. Vaikka madonnalla on enemmän lista ykkösiä kuin Beatlesilla ja eniten musiikkialan ennätyksiä. Hän kaukana edellä mainituista.
Madonna kilpailee levyjen myynnissä tasapäin Celine Dionin kanssa. Pitää muistaa, että Celinen seitsemän ekaa levyä ei ole hänen myyntitilastoissa. Hän oli hyvin suosittu jo v.84 Ranskan kielisissä maissa. Tämän vuoksi niitä alkupään levyjä myytiin merkittäväti.
Madonnan myyntitilastoissa on kaikki hänen tekemänsä levyt.
Madonna tuntuu tietävän varsin hyvin hintansa. Ruotsikaa ei voi ottaa häntä tänä vuonna kalliin hinnan takia. Huhujen mukaan lippujen hinnasta olisi tullut noin kaksi kertaa celinen lippujen hintaisia. - ny,za.,za
Pransu kirjoitti:
Mihin unohtui Elvis Presley. Hän ainut artisti, joka on myynyt yli 1000 milj. levyä. Siihen Madonnalla on pitkä matka. Vaikka madonnalla on enemmän lista ykkösiä kuin Beatlesilla ja eniten musiikkialan ennätyksiä. Hän kaukana edellä mainituista.
Madonna kilpailee levyjen myynnissä tasapäin Celine Dionin kanssa. Pitää muistaa, että Celinen seitsemän ekaa levyä ei ole hänen myyntitilastoissa. Hän oli hyvin suosittu jo v.84 Ranskan kielisissä maissa. Tämän vuoksi niitä alkupään levyjä myytiin merkittäväti.
Madonnan myyntitilastoissa on kaikki hänen tekemänsä levyt.
Madonna tuntuu tietävän varsin hyvin hintansa. Ruotsikaa ei voi ottaa häntä tänä vuonna kalliin hinnan takia. Huhujen mukaan lippujen hinnasta olisi tullut noin kaksi kertaa celinen lippujen hintaisia.madonna on naisartisteista menestynein kaikissa mittakaavoissa ja Elvis miehistä. Tosin kun Elvis on kuollut,Madonna pitää suosituimman pop/rocklaulajan paikkaa hallussaa. Siihen on muilla "megatähdillä" vielä matkaa.
Madonna on lisäksi muutakin kuin muusikko. Hänet tunnetaan yhtenä maailman matkituimpana tyyli-ikonina,palkittuna näyttelijänä ja bisnesnerona joka muuttaa melekin minkä vaan kullaksi.Hänellä on lisäksi oma vaatemallisto ja kirjasarja.
- ei kai..
...madonnan ääntä voida ees verrata Celineen! Tosin tykkään molemmista mutta Celinehän on maailman paras naislaulaja kuten maanantaina tulee todistettua :)
- papillon.69
Tykkään paljon molemmista, mutta Madonna taitaa olla vähän menestyneempi. Pidän Célinen äänestä kuitenkin enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370