Suvantorannan juopot

Kainuun Sanomissa tänään oli juttu Suvantorannan juopoista. Kesä on alkanut, ja häiriköt päivystävät puistossa päivittäin.

Rantojen miehet örisevät ja häiritsevät kovaäänisesti ohikulkijoita. Poliisi käskee hajaantumaan ja vie pahimmat tapaukset juoppoputkaan.

Eikö tähän jokakesäiseen, kestämättömään tilanteeseen tosiaan ole muuta ratkaisua kuin hajaantumiskäskyjä? Juopot kuseskelevat ympäriinsä ja särkevät pulloja teiden varsille, tähänkö häiriköintiin ja vandalismiin pitää kiltisti alistua?
141789
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

kulkkiissani turparustinkkiin moisia syöpäläessie ja sinä vaan kitiset.

Äänestä

Vasta oli tällä palstalla kirjoitus, että poliisi ei ota nuoria mopolla hurjastelijoita kiinni. Ja nyt tämä. Poliisin tehtäviin kuuluu valvoa järjestystä ja viedä örinäjuopot putkaan.
Kajaanin poliisi tuntien tiedämme, ettei mitään tapahdu. Se on ikuisuuskysymys, miksi Kajaanin poliisi on niin laiska.

Yksi mahdollisuus on kansalaisten näyttää, ettei juoppoja siellä rannassa kaivata. ihmiset vaan liikkeelle istumaan puiston penkeille, lapset ja eväät matkaan, kahvia termostaattipulloon. Ja kun näitä juoppoja siihen ilmaantuu, ei muuta kuin sormella heitä osoittamaan ja huutamaan: HYI, Ällöttävää!!
Lisäksi aina, kun häiriötä ilmaantuu soitto poliisille. Jos yksi soitto ei riitä saamaan persausta (poliisin) irti tuolista, toinen soitto perään ja vielä kolmas.
Puisto pitää vallata pois juopoilta, siirtykööt muualle!

Äänestä

joen rannalla.

Äänestä
  • Totta totta niin kyllä saa kuka vain viettää piknikkiä, olkoon eväät vaikka vähän väkevämmät. Mutta jos niitä rupee ajelee sieltä pois niin ainahan he löyttää uuden paikan missä örveltää.

    Äänestä

  • Siis tarkoittaako viestisi sitä, että nykyinen tilanne on mielestäsi ihan ok? Näin on siis hyvä, kun tasavertaisia täällä ollaan, juopot, vanhukset, lapset, narkkarit, rapparit ja ryövärit. Kaikilla yhtä suuri oikeus oleilla missä lystäävät, ja se on vallitseva asiantila, jolle ei tule tehdä mitään.
    Tätäkö tarkoitit sanoa?

    Äänestä

Tapaus vuosien takaa. Siitä oli lehdissäkin.
Juoppo-/narkkariporukka pakotti henkilön veteen ja hän hukkui. Rauha hänen sielulleen.

Tästä huolimatta tilanne jatkuu kaoottisena.
juopot määräävät tahdin. Kun heitä ei rannalla näy, muut voivat mennä sinne. Mutta silloin kun he oksentavat, huutavat, kusevat ja häiritsevät
siellä, muiden on pysyttävä poissa.

Ei, kuulkaahan, eikö tämä ole jo naurettavaa.
Ja mitä tekee poliisinpaska? EI MITÄÄN!!

Äänestä
  • loppujen lopuksi voi tehdä? Viedä pahimmat putkaan? Seuraavana päivänä ovat taas rannalla. En oikein tiedä onko ylipäätään mitään keinoa tämän asian kuntoon saattamiseksi. Vapaassa maassa jokainen voi pitää piknikkejä rannoilla. En tunne lakia, mutta epäilen ettei sellaista lakia ole jolla voitaisiin määrätä juopot pois puistosta ja rannoilta.

    Äänestä

  • tuomion Kajaanin käräjäoikeus suuressa viisaudessaan antoi tästä sivullisen hukuttamisesta, tappamisesta.

    Ettei vaan olisi ollut YHDYSKUNTAPALVELUA kaikille juoppo/narkkari osallisille.

    Äänestä

  • minkähän kirjoitti:

    tuomion Kajaanin käräjäoikeus suuressa viisaudessaan antoi tästä sivullisen hukuttamisesta, tappamisesta.

    Ettei vaan olisi ollut YHDYSKUNTAPALVELUA kaikille juoppo/narkkari osallisille.

    jatsarilla munille jos yhtään häiritsevät, ei kannata alistua paskahousujen mieivaltaan. luu kurkkuun vaan jos poliis ei ehdi.

    Äänestä

  • helvettiä se poliisi voi tilanteessa tehdä. Pitääkö niiden joka vitun päivä kuljettaa samat juopot aina putkaan ja aamulla pois. Ettekö te perkeleet tajua, että poliisilla on muutakin tekemistä kuin vahdata samoja ukkoja joka helvetin aika. Resursseja lisää ja poliiseja joka risteykseen, sittenkö olet tyytyväinen?

    Äänestä

  • jotta mitäs kirjoitti:

    helvettiä se poliisi voi tilanteessa tehdä. Pitääkö niiden joka vitun päivä kuljettaa samat juopot aina putkaan ja aamulla pois. Ettekö te perkeleet tajua, että poliisilla on muutakin tekemistä kuin vahdata samoja ukkoja joka helvetin aika. Resursseja lisää ja poliiseja joka risteykseen, sittenkö olet tyytyväinen?

    juostaan töissä, on nähkääs niin kiire, samaa
    lääkettä vaan poliiseillekin eikä mitään lisäväkeä.
    liikkukoot rivakammin niin ehtivät enemmän.
    oletteko koskaan nähneet juoksevaa poliisia?
    en minäkään. seisovia sitäkin enemmän.

    muuten, tänään päivällä suvantorannassa ei ollut yhtään juoppoa.

    Äänestä

  • poliisit kirjoitti:

    loppujen lopuksi voi tehdä? Viedä pahimmat putkaan? Seuraavana päivänä ovat taas rannalla. En oikein tiedä onko ylipäätään mitään keinoa tämän asian kuntoon saattamiseksi. Vapaassa maassa jokainen voi pitää piknikkejä rannoilla. En tunne lakia, mutta epäilen ettei sellaista lakia ole jolla voitaisiin määrätä juopot pois puistosta ja rannoilta.

    Kyllä niitä puistoja on saatu Hesassakin siivottua lasten ja mummojenkin käyttöön.
    Siellä tarvittiin aktiivinen täti-immeinen, joka alkoi asian eteen tarmokkaasti puuhaamaan.
    Mm. Kallion Karhupuisto on nyt tietääkseni ihan siivossa käytössä, ja oli siellä muistaakseni toinekin tapaus, en nyt muista missä mutta taisi olla samoilla kulmilla.
    Mutta ei tämä itsestään tapahdu, siihen tarvitaan tomeraa kansalaistoimintaa. Tätienergia on paras työn suorittaja :)

    Toisaalta tuo Suvantorannan puisto on niin pitkä rajaamaton alue, että sen vahtiminen on hankalampi juttu.

    Ja vielä... siitä mattolaiturin kohdalta se ranta on jotenkin rekennettu niin pimeäksi kujaksi, että suorastaan vetää puoleensa hämäräpuuhissa olevia. Toista olis, jos siinä olisi kunnon rantakahvilatoimintaa ja elävää elämää, esim kunnon venesatama eikä tommonen laiturinrötiskö. Mutta kun tehtiin työ puolivalmiiksi, eikä oikeasti loppuun saakka harkiten siistitty.

    Äänestä

  • alalla.. kirjoitti:

    juostaan töissä, on nähkääs niin kiire, samaa
    lääkettä vaan poliiseillekin eikä mitään lisäväkeä.
    liikkukoot rivakammin niin ehtivät enemmän.
    oletteko koskaan nähneet juoksevaa poliisia?
    en minäkään. seisovia sitäkin enemmän.

    muuten, tänään päivällä suvantorannassa ei ollut yhtään juoppoa.

    että ei ollut juoppoja?

    Äänestä

  • poliisia siitä kirjoitti:

    että ei ollut juoppoja?

    sattaa tihhuutteli, eli kiitos mahtanee kuulua ilmojen haltijalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MIKÄ AVUKSI? kirjoitti:

Kainuun Sanomissa tänään oli juttu Suvantorannan juopoista. Kesä on alkanut, ja häiriköt päivystävät puistossa päivittäin.

Rantojen miehet örisevät ja häiritsevät kovaäänisesti ohikulkijoita. Poliisi käskee hajaantumaan ja vie pahimmat tapaukset juoppoputkaan.

Eikö tähän jokakesäiseen, kestämättömään tilanteeseen tosiaan ole muuta ratkaisua kuin hajaantumiskäskyjä? Juopot kuseskelevat ympäriinsä ja särkevät pulloja teiden varsille, tähänkö häiriköintiin ja vandalismiin pitää kiltisti alistua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu