kysymys

llabbis

Mä haluisin tietää, että onko labradorinnoutajalle paras talutin, flexi vai valjaat? Kertokaa siis mielipiteitänne mikä on toiminut parhaiten tai muilla tavoin paras.

Olen myös kuullut että flexi ei ole ollenkaan hyvä, miksi?

7

3022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hihna

      se ei ehkä siis kestä jos koira vetää tosi kovaa sillein se vaik ajanmyötä menee katki ja joilekin se tekee punaisia kiristysviltoja ihoon jos ei pidä kodessä normaalisti????????????? mun koiral on kelahihna, eikä vedä hirveesti. Jotkui koirat ehkä voi jyrsiä sen hihnan poikki

    • annnuu

      Tuo edellinen sanoi jo aika paljon, mutta minä itse ostin labbikselleni pikku-pentuajaksi flexin että sai kulkea vapaampana metsänreunuksilla, mutta oli minulla kyllä myös talutinkin jota käytin sitten pääasiassa. Flexin ja taluttimen yhdislemä toimi hyvin.

    • annastiihna

      niin siis mä nyt aattelin heittää viel yhen kysymyksen ku muutenki noista hihnoista ja muista nähtävästi ootte höpötelly... siis että miksi noutajilla tai lähinnä labbiksil pidetään harvoin kaulapantaa?

      • kysymys236

        siksi harvoin käytetään noutajilla pantaa, ettei niskakarvat mene poikki... labbiksellakin karkea karva joka menee helpolla poikki, siinä syy...=)


    • jke

      Riippuu niin monesta seikasta. Kaikissa välineissä on ne omat puolensa.. Itse käytän vaihtelevasti vähän kaikkea mahdollista :)

      Valjaat ovat mielestäni siitä hyvät, että koira ei sotkeudu löysään hihnaan ollenkaan niin helpolla kuin kaulapannan kanssa. Kiinnitys kun tulee tuonne selän päälle eikä koira voi kävellä löysän hihnan yli. Valjaissa myös heijastinpinta-ala on yleensä suuri. Eduksi pimeään vuodenaikaan.

      Noutajatalutin on taas kätevä, varsinkin tilanteissa kun koira pitää toistuvasti kytkeä ja taas päästää vapaaksi. Noutajataluttimen saa nopeasti päälle/pois, se mahtuu hyvin taskuun. Koiralle ei jää päälleen myöskään mitään oksiin takertuvaa härpäkettä.

      Flexi voi kai joskus olla käteväkin, mutta jos koira ei osaa vielä kulkea nätisti hihnassa, on flexi paras tapa varmistaa ettei se koskaan opikaan.

    • toiminut

      parhaiten noutajatalutin ja panta&talutin systeemi. Flexiä en uskalla isolla uroksella edes kokeilla. Kultsuilla näkee paljon myös valjaita.

      • Flekseistä;
        [ juttu kopioitu: icon http://www.saunalahti.fi/tursas/lajiesit ]
        AJATUKSIA KELATALUTTIMESTA

        julkaistu Jatkis ja Muuramen seudun Kennelkerhon lehti 2005

        Kelatalutin eli fleksi herättää koiraihmisissä suuria intohimoja. Osa pitää sitä parhaana keksintönä sitten penisiliinin, osa taas olisi valmis julistamaan kapineen laittomaksi. Kelatalutin on muovinen rasia jossa on kädensija ja kotelo johon on kelattuna narua tai nauhaa. Koira vetää narua eteenpäin ja laite kerii löysän hihnan takaisin kelalle. Jotta kelatalutinta voitaisiin käyttää oikein, on tärkeätä ymmärtää miten se toimii. Koira siis vetää kelalta tarvitsemansa hihnan.

        Tähän liittyy kelataluttimen tavallisin vaara. Koska ihminen voi liipasimesta määrätä ulos tulevan hihnan määrän, useimmat koirat oppivat fleksissä luonnostaan vetämään nojautumalla eteenpäin aina hihnassa ollessaan. Kelatalutinta saisikin käyttää ainoastaan koirilla jotka osaavat jo kulkea moitteettomasti tavallisessa hihnassa.

        Toinen, suurempi vaara piilee hihnan pituudessa. Jos koira saa juosta eteenpäin koko taluttimen mitan, pysäyttävä nykäys on valtava ja saattaa vahingoittaa koiran niskaa pysyvästi. Tästä syystä kelöatalutinta ei saisi käyttää pennuilla eikä riehakkailla koirilla. Erityisesti pennun niska on arka eikä siedä montaa nykäystä vahingoittumatta. Useimmat niskavaivat ovat vaikeita määritellä ja vaivat kipuineen tulevat vasta vuosien kuluttua.

        On kelataluttimessa hyviäkin puolia. Sen suoman vapauden illuusion turvin on mahdollista suoda hieman vapautta myös niille koirille joita ei voi irrallaan pitää. Kelatalutin on myös hyvä turvaväline silloin, kun liikutaan paikoilla joissa koiran vapaana pitäminen olisi vaarallista.

        Pitkä liikkumavara koiralla tuo tullessaan vastuuta taluttajalle. Suomessa on kuollut ainakin yksi pyöräilijä ajettuaan tien yli pingottuneeseen lankaan ja kaaduttuaan. Koira ei pitkässäkään hihnassa saa syöksähdellä puolelta toiselle holtittomasti, vaan sen on pysyttävä yhdelä reunalla tietä tai jalkakäytävää. Mieluiten niin, että taluttaja kulkee lähinnä muuta liikennettä ja koira penkan ja taluttajan väliin jäävällä alueella. Koira otetaan myös fleksissä talutettaessa taluttajan lähelle, ihmisen ja penkan väliin kohdattaessa muita koiria ja vastaantulevia ihmisiä. Kun vastaantulija huomataan, otetaan koira jo silloin lähemmäs taluttajaa. Koirista tietämättömälle henkilölle ohut naru kelasta koiraan näyttää tyhjältä ilmalta. Jokaisen koirantaluttajan velvollisuus on huolehtia siitä, ettei hänen koiraansa tarvitse kenenkään vastaantulijan pelätä kohtaavansa.

        Kelatalutin on hieno ja tarpeellinen laite mutta sitä on osattava käyttää. Kömpelölle ja piittaamattomalle taluttajalle se ei sovellu. Koira pitää myös vaivautua kouluttamaan niin, että sen oma henki ja hyvinvointi lähimmäisistä puhumattakaan ei ole vaarassa.

        Tuossa vähän selvennystä että flexi on vaarallinen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      117
      3833
    2. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      46
      3321
    3. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      31
      2631
    4. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      203
      2537
    5. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      24
      2472
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      41
      1769
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      114
      1491
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      34
      1389
    9. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      1376
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      72
      1162
    Aihe